Předmět: Kultura Dálného východu

« Zpět
Název předmětu Kultura Dálného východu
Kód předmětu ASH/XDV1
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lavička Martin, Bc. M.A., Ph.D.
  • Uher David, doc. Mgr. PhD.
Obsah předmětu
1) Orient 2) orientalismus 3) čínský jazyk 4) dějiny a geografie Číny 5) literatura a umění Číny 6) čínská filozofie 7) Monty Python: I like Chinese 8) Kill Bill (2003-2004) 9) Barevný závoj (2006) 10) Mumie: Hrob Dračího císaře (2008) 11) Velká čínská zeď (2016) 12) Mulan (USA, 2020) 13) 2046 (2004)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
Výstupy z učení
Kurz je zaměřen na uvedení studentů do kulturních aspektů Číny s důrazem kladeným na historický vývoj oblasti a příčiny současné kulturní rozmanitosti se zaměřením na stěžejní kulturní koncepty (pleremické písmo, buddhismus, taoismus, "čínské" hodnoty) a na způsoby vnímání Dálného východu v Evropě (orientalismus, kolonialismus, nacionalismus, globalizace) i na nepřijatelné stereotypy, které v tomto pohledu do současnosti přetrvávají. Kurs je koncentrován na danou kulturní oblast v aplikaci především na filmovou produkci zasaženou konceptem orientalismu zejména americké provenience. Důraz je kladen na domácí přípravu a aktivní účast v diskusi na hodinách. Hlavním jeho výstupem je abstrakt (200 slov) k písemné práci, které by se frekventant kursu chtěl v budoucnosti věnovat. Kurs je vhodný zejména pro studenty, kteří hledají téma své bakalářské práce.
Absolvent získá povšechnou představu o stěžejních čínských kulturních konceptech (např. pleremické písmo, buddhismus, taoismus, "čínské" hodnoty apod.) a jejich okcidentalistických adaptacích.
Předpoklady
Předpokládá se zájem o čínskou kulturu, schopnost kriticky číst a prezentovat vlastní názor v mluvené i psané podobě. Při vstupu do kursu se frekventanti seznámí s knihou Edwarda W. Saida ORIENTALISMUS!

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Závěrečná zpráva

Hlavním výstupem kursu je abstrakt (200 slov) k písemné práci, které by se frekventant chtěl v budoucnosti věnovat.
Doporučená literatura
  • Augustin Palát a Jaroslav Průšek. (2001). Středověká Čína. Praha.
  • BURUMA, Ian and Avishai Margalit. (2004). Occidentalism: the West in the eyes of its enemies.. New York.
  • FAIRBANK, John K., REISCHAUER, Edwin O. a CRAIG, Albert M. East Asia the Modern Transformation. Boston: Houghton Mifflin Company; Tokyo: Charles E. Tuttle Company, 1965. Modern Asia Edition..
  • HRDLIČKOVÁ, Věnceslava. Dějiny čínské literatury. Praha: SPN 1980..
  • KOLMAŠ, J.; MALINA, J. Čína z antropologické perspektivy. Brno: Masarykova universita, 2005..
  • Král, Oldřich. (2005). Čínská filozofie. Pohled z dějin. Lásenice.
  • PALÁT, Augustin. Čínská lidová republika..
  • PANIKKAR, K.M. Asia and Western Dominance. London, 1967..
  • SAID, Edward W. Orientalism. New York: Vintage Books, 2003..
  • SHEN, Fuwei. Cultural Flow Between China and Outside World Throughout History. Trans. Wu Jingshu. Beijing: Foreign Languages Press, 1996..
  • SCHIAVONE, Giuseppe. ed. Western Europe and South-East Asia: Co-operation or Competition? London: Macmillan, 1989..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie maior pro Japonskou filologii (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie maior (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie maior pro Vietnamskou filologii (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2019) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -