Předmět: Analytické aplikace ve fornzních vědách

« Zpět
Název předmětu Analytické aplikace ve fornzních vědách
Kód předmětu ACH/APFOR
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fryčák Petr, doc. RNDr. Ph.D.
  • Kurka Ondřej, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do předmětu forenzní chemie, definice základních pojmů - důkaz, průkaz, identifikace, chemická expertíza apod. 2. Odběr vzorků, stop a doličných předmětů k forenzní analýze. Analýza a chemická expertíza na místě činu. Konzervace stop a vzorků. Vzorky biologické a nebiologické povahy. Využití klasických a instrumentálních metod pro forenzní analýzu, imunochemické a chemické testy. Mikroskopie a chemická mikroskopie. 3. Chemie výbušnin a spalování. Termodynamika a kinetika výbuchu a hoření, přenos tepla a přenos hmoty při hoření. Síla exploze. Silné a slabé výbušniny. Paliva. Chemická expertíza výbušnin a pyrotechnických složí. Chemická expertíza paliv. Residua střeliv a střelného prachu. Elementární anorganická analýza střelného prachu, organická analýza střelného prachu. 4. Chemie barev a barviv. CIE systém barev. Barvy a barviva, inkousty, náplně do tiskových hlav. Aditiva barev, barvy maleb, historické barvy. Chemická analýza a expertíza barviv, inkoustů, tiskových náplní. Využití mikroskopie a instrumentálních analytických technik pro forenzní analýzu inkoustů, barev a barviv. Datace historických artefaktů na základně forenzní analýzy použitých barev. 5. Chemie polymerů. Polysacharidy, přírodní vlákna. Cellulosové polymery. Semisyntetické a syntetické polymery. Forenzní analýza papíru, polymerů, vláken a vlasů. 6. Drogy a farmaka a zneužívané látky. Rozdělení drog a zneužívaných látek podle účinku, způsobu užívání. Nelegální výroba drog a omamných látek. Forenzní expertíza nelegálních varen drog, zajištění stop a odběr vzorků. Anabolické steroidy, forenzní analýza anabolik. 7. Analýza drog, farmak, omamných látek a jejich metabolitů v tělních tekutinách a orgánech člověka a zvířat. Obecný postup při průkazu a identifikací neznámé látky v tělních tekutinách a orgánech. Forenzní expertíza anorganických a organických jedů. Abůzus alkoholu z forenzního hlediska. 8. Identifikace drog a omanných látek v lidských vlasech, umělých vláknech, tkaninách apod. Distribuce alkoholu v tělních tekutínách a tkáních. Forenzní metody pro stanovení alkoholu v tělních tekutinách 9. Analýza DNA v biologickém materiálu, sérologická analýza. 10. Analýza skla a identifikace typů skel pomocí IR spektrometrie a AAS. 11. Nedestruktivní mikroinstrumentální techniky - mikrospektrofotometrie, mikro - ATR, mikro - Raman. 12. Metody odhalování otisků prstů - parami jodu, kyanoakrylátová metody a prášky kovů. Odhalování krevních stop. Chromatografické metody určení stáří otisků prstů. 13. Řešení vybraných problémů z forenzní chemie. Interpretace výsledků. Spolupráce chemiků s ostatními složkami vyšetřování trestních činů. Znalecké posudky.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 52 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 26 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 13 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 29 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit posluchače s aplikacemi analytické chemie ve forenzních (soudních) vědách. Obsahem předmětu jsou instrumentální i klasické analytické metody, které jsou aplikovány při vyšetřování trestných činů, pro soudní a policejní účely. Důraz bude kladen také na vyhodnocování a kritické posouzení získaných výsledků, které slouží jako podklady pro expretní činnost.
Student je schopen vyvíjet metody analýzy vzorků pro forenzní účely. Hodnotit získané výsledky analýz. Je schopen popsat principy analytických technik využívaných ve forenzní analýze předmětů a stop souvisejících s trestnou činností.
Předpoklady
znalost základů analytické chemie a instrumentálních metod

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

úspěšné absolvování zkoušky - ústní zkoušení, 3 otázky
Doporučená literatura
  • A. C. Moffat, M. D. Osselton, B. Widdop: Clarke´s Analysis of Drugs and Poisons, 3rd ed., The Pharmaceutical Press, London, 2004..
  • H. Lüllmann, K. Mohr, M. Wehling: Farmakologie a toxikologie. Grada Publ., Praha 2002..
  • J. Večerková: Biotransformace léčiv a její význam pro toxikologickou praxi. Karolinum, Praha 1997.
  • M. Balíková: Forenzní a klinická toxikologie. Laboratorní toxikologická vyšetření. Galén, Praha 2004..
  • M. Johll: Investigating Chemistry: A Forensic Science Perspective, W. H. Freeman; Second Edition edition, USA..
  • S. Bell: Drugs, Poisons, and Chemistry (Essentials of Forensic Science), Facts on File; 1 edition (November 2008), USA..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Analytická chemie (2021) Kategorie: Chemické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní