Předmět: Organokovy

» Seznam fakult » PRF » AFC
Název předmětu Organokovy
Kód předmětu AFC/ORKO
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bárta Ondřej, Mgr. Ph.D.
  • Drahoš Bohuslav, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Charakterizace organokovových sloučenin. Typy vazeb kov-uhlík. Klasifikace organokovů. 2. Metody přípravy organokovových sloučenin nepřechodných prvků. 3. Postupy přípravy organokovů přechodných prvků. 4. Reakce, kterým podléhají organokovové sloučeniny nepřechodných prvků. Reakce s anorganickými a organickými látkami. Reakce karbonylů kovů a jejich důležité deriváty. 5. Přehled organokovových sloučenin. Organokovy alkalických kovů a kovů druhé skupiny (Grignardova činidla). 6. Organokovy 13-15 skupiny (organoborany, boronové a borinové kyseliny.) 7. Organokovové sloučeniny s jedno-, dvou-, tří i více elektronovými ligandy (karbonyly, karbenové komplexy, alkény, cyklobutadienové komplexy, metallocény). 8. Reakce organokovových sloučenin přechodných kovů. Koordinace alkenů. Substituční reakce, oxidačně-redukční reakce, inserční reakce a reakce koordinovaných ligandů. 9. Organokovové polymery, jejich charakterizace a vlastnosti. Nejběžnější typy organokovových polymerů. 10. Klastry a vazba kov-kov. Obrovské klastry versus nanočástice. 11. Metody charakterizace organokovových sloučenin (1H, 13C, 31P NMR, IČ spektroskopie, krystalografie.) 12. Využití organokovů přechodných prvků v průmyslu. 13. Heterogenní a homogenní katalýza za účasti organokovů v praxi. Organokovy v biochemii.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Přednáška je určena pro posluchače navazujícího studia a s ohledem na tento fakt rozšiřuje vědomosti z oboru anorganické a organické chemie získané v předchozím studiu. Je zaměřená zejména na chemii organokovových sloučenin, možnosti jejich přípravy, jejich charakterizaci a jejich použití v průmyslu a chemické syntéze. Je určena zejména studentům oboru anorganická chemie, ale také studentům jiných oborů navazujícího studijního programu Chemie, např. učitelského studia v kombinací s chemií.
Popsat rozličné typy organokovových sloučenin včetně klastrů, jejich syntézu a reakce s jinými jednoduchými molekulami a také možnosti aplikace těchto sloučenin v praxi zejména jako katalyzátorů. Vybavit si základní pojmy z koordinační chemie jako: ligand, koordinační číslo, geometrie, atd.
Předpoklady
Úspěšné absolvování předmětu AGC2 nebo AGX2.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Pro úspěšné absolvování musí student vyhovět u písemné části zkoušky (zvládnutí testu na 60%). V případě nižšího procentuálního zisku, ústní zkouška formou kladení otázek z dané problematiky.
Doporučená literatura
  • Crabtree, R. H. (2005). The organometallic chemistry of the transition metals. Fourth Edition, Wiley & Sons, New Persey.
  • D. D. Archer. (2001). Inorganic and Organometallic Polymers. Wiley & Sons, New York.
  • F. Kašpárek. (1993). Chemie organokovových sloučenin - 2. díl. Deriváty přechodných kovů. UP, Olomouc.
  • F. Kašpárek. (1991). Chemie organokovových sloučenin. UP, Olomouc.
  • Komiya, S. (1997). Synthesis of Organometallic Compounds. John Wiley & Sons, Chichester, 442 pp.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Anorganická a bioanorganická chemie - specializace Anorganické materiály (2021) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Anorganická a bioanorganická chemie - specializace Bioanorganická chemie (2021) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní