Předmět: Komunální právo

» Seznam fakult » PFA » VPK
Název předmětu Komunální právo
Kód předmětu VPK/KP
Organizační forma výuky Přednáška + Nevyplněno
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Horáková Monika, JUDr. Ph.D.
  • Pospíšilová Soňa, JUDr. Ph.D.
  • Frumarová Kateřina, doc. JUDr. Ph.D.
  • Pouperová Olga, doc. JUDr. Ph.D.
  • Madleňáková Lucia, JUDr. Ph.D.
  • Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
  • Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Charakteristika územní samosprávy v ČR, veřejnoprávních korporací, ústavní a zákonné vymezení. 2. Základ obce a kraje osobní, místní, ekonomický a právní. 3. Normotvorba obcí a krajů, účast občanů na místní a regionální správě. 4. Obec jako základní územně samosprávný celek (druhy, působnost, orgány, místní referendum). 5. Kraj jako vyšší územně samosprávný celek (působnost, orgány, krajské referendum). 6. Dozor nad výkonem samostatné a přenesené působnosti obcí a krajů. Semináře budou zaměřeny jak na osvojení teoretických poznatků z přednášek, tak prakticky, tj. na schopnost studentů pracovat s právními předpisy, relevantní judikaturou, příp. odbornou literaturou, a to v podobě řešení různých typů cvičení, příkladů či případových studií. Po absolvování předmětu student získá znalost základních pojmů a institutů místní a regionální správy. Student díky prakticky vedené seminární výuce získá znalosti a dovednosti k tomu, aby v postavení správního orgánu disponoval teoretickými a praktickými znalostmi potřebnými pro rozhodování v oblasti veřejné správy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět Komunální právo se zaměřuje na problematiku výkonu veřejné správy veřejnoprávními korporacemi - obcemi a kraji. Pozornost je tedy věnována jednotlivým druhům územních veřejnoprávních korporací, se zaměřením na výkon samosprávy a státní správy na místní úrovni a na úrovni regionální. Zvláštní pozornost je věnována problematice dozoru nad výkonem samostatné a přenesené působnosti obcí a krajů. Současně je výuka zaměřena také na problematiku orgánů obcí a krajů, působnosti a normotvorby. Výklad vychází nejen z právní úpravy ČR, ale zohledňuje i relevantní judikaturu a výklad správní doktríny.

Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Písemná forma průběžného ověřování studijních výsledků: ověřování teoretických znalostí studenta v podobě průběžných teoretických písemek, ověření schopnosti praktické aplikace nabytých znalostí v podobě vypracování písemného úkolu. Dále pak povinná docházka na seminární výuku v rozsahu odpovídajícímu požadavkům plynoucím z vnitřních předpisů UP. Závěrečné ověření znalostí materie daného předmětu formou ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • Hendrych, D. a kol. (2016). Správní právo. Obecná část. 9.vydání.. Praha - C. H. BECK.
  • Průcha, P. (2017). Správní řád s poznámkami a judikaturou. 3. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Leges.
  • Sládeček, V. (2013). Obecné správní právo. 3. vydání.. Praha: Wolters Kluwer.
  • Vedral, J. (2011). Správní řád. Komentář. 2. vydání. Bova Polygon, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní