Předmět: Evropské environmentální právo

» Seznam fakult » PFA » VPK
Název předmětu Evropské environmentální právo
Kód předmětu VPK/EEP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vícha Ondřej, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Probíraná témata: " Ochrana životního prostředí v EU; ekologická politika EU; evropské právo jako nástroj ekologické politiky. " Právo životního prostředí - základní pojmy, vývoj, systém, předmět, prameny. " Implementace a prosazování evropského práva životního prostředí. " Institucionální zabezpečení ochrany životního prostředí v EU. " Evropský soudní dvůr a ochrana životního prostředí. " Evropské nástroje ochrany životního prostředí (právní, koncepční, ekonomické, administrativní a informační). " Právo na informace o životním prostředí; Účast veřejnosti na ochraně životního prostředí. " Eco-labelling. " Posuzování vlivů na životní prostředí. " Právní úprava ochrany přírody a krajiny. " Právní úprava ochrany ovzduší a vod. " Právní úprava nakládání s odpady.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem předmětu Evropské environmentální právo je zprostředkovat studentům navazujícího magisterského studijního programu Evropská studia se zaměřením na evropské právo základní přehled práva EU v oblasti ochrany životního prostředí. Evropské environmentální právo představuje jednu z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí evropského práva. Ačkoli se jedná o poměrně mladou právní disciplínu, zahrnuje v současné době již značně rozsáhlý soubor právních norem, které významnou měrou ovlivňují právní režim ochrany životního prostředí v členských státech EU. Náplní výuky budou jednak obecná témata (např. ekologická politika EU, prameny evropského práva životního prostředí, institucionální zabezpečení), stejně jako vybraná zvláštní témata (např. ochrana přírody a krajiny, ochrana vod, právní režim nakládání s odpady). Součástí jednotlivých seminářů bude rozbor relevantní judikatury SD EU. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti potřebné k ovládnutí této problematiky.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Pro ukončení předmětu je nezbytná aktivní účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné zvládnutí zkoušky. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Damohorský, M. a kol. (2007). Právo životního prostředí, 2. vydání. C. H. Beck, Praha.
  • Davies, P. (2004). European Union Environmental Law. Ashgate, London.
  • Kružíková, A. a kol. (2003). Právo životního prostředí Evropských společenství. Praktický průvodce.. Linde, Praha.
  • Macrory, R. (2004). Principles of European Environmental Law. The Hague: Europa Law Publishing.
  • Tichý, L., a kol. (2006). Evropské právo. C. H. Beck, 3. vydání, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia se zaměřením na evropské právo (2017) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia se zaměřením na evropské právo (2013) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní