Předmět: Právo vnějších vztahů EU 1

» Seznam fakult » PFA » MEP
Název předmětu Právo vnějších vztahů EU 1
Kód předmětu MEP/PVEU1
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
  • Stejskal Petr, Mgr. LL.M., Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod a základní vymezení tematiky práva vnějších vztahů EU 2. Pravomoci EU ve vnějších vztazích 3. Instituce EU ve vnějších vztazích - kompetenční rámec 4. Vnější smlouvy I: klasifikace, účinky, uzavírání, smíšené smlouvy 5. Vnější smlouvy II: klasifikace, účinky, uzavírání, smíšené smlouvy 6. Pravomoci SDEU v oblasti vnějších vztahů: jednotlivá druhy řízení, posudková činnost 7. Společná obchodní politika I: právní nástroje, pravomoci EU 8. Společná obchodní politika II: vztahy EU a WTO 9. Investiční právo/politika EU (vč. tzv. screening mechanismu) 10. Rozvojová politika a její právní rámec 11. Evropská sousedská politika a její právní rámec 12. Lidská práva ve vnějších vztazích

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem kurzu Právo vnějších vztahů I je studenty seznámit s institucionálně-právními základy externí dimenze EU. Absolvent kurzu získá přehled v dějinném vývoji právních, politických a bezpečnostních aspektů spolupráce v rámci hlavního proudu evropské integrace, seznámí se s právně-politickými mechanismy institucí EU v oblasti Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU včetně vztahů s různými skupinami zemí, případně také mezinárodními organizacemi. Pro předmět je charakteristické multidisciplinární pojetí, které předpokládá zapojení různých pedagogů Právnické fakulty pro řešení konkrétních témat, které přesahují svou povahou do práva, bezpečnosti a mezinárodních vztahů, politologie nebo ekonomie. Předmět rovněž nabízí využití odbornosti a specializace pracovníků právnické fakulty, pokud jde o vztahy EU s vybranými regiony (např. USA, Latinská Amerika, Turecko). Kurz právo vnějších vztahů I. se primárně soustřední na institucionálně-právní vývoj zahraniční a bezpečnostní spolupráce v rámci ES, jeho proměny a aktuální výzvy v rámci post-Lisabonského uspořádání. Předmět je vyučován přednáškami a navazujícími ze seminární metodou, což umožnuje interaktivní a intenzivnější práci se studenty.
Po absolvování kurzu se student bude orientovat v problematice externí dimenze EU, pokud jde o institucionální a právní mechanismy. Seznámí se také s obsahem jednolitých politik, které mají výrazný vnější aspekt a mohou být brány jako součást zahraniční politiky EU. Student bude schopen kriticky přemýšlet o nastavení mechanismů a politik EU a uvědomí si význam a roli práva v externích vztazích.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Písemný test

V rámci kurzu Právo vnějších vztahů I. studenty na konci kurzu čeká písemný test z látky probrané na přednáškách a seminářích a z povinné četby.
Doporučená literatura
  • Blavoukos, Spyros a Bourantonis, Dimitris. (2011). The EU Presence in International Organisations. New York: Routledge.
  • Cremona, Marise. (2018). Structural Principles in EU External Relations Law. Oxford: Hart Publishing.
  • Dashwood, A., Maresceau, M. (2008). Law and Practice of EU External Relations: Salient Features of a Changing Landscape.. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Eeckhout, P. (2005). External Relations of the European Union: Legal and Constitutional Foundations. Oxford University Press.
  • Koutrakos, P.. (2012). EU International Relations Law. Oxford.
  • Koutrakos, P.; Evans, M. (2013). The International Responsibility of the European Union: European and International Perspectives. Oxford: Hart Publishing.
  • Lavenex, S.; Schimmelfennig, F. (2013). Democracy Promotion in the EU's Neighbourhood. New York: Routledge.
  • Muntschick, Johannes. (2017). The Southern African Development Community (SADC) and the European Union (EU): Regionalism and External Influence. New York: Palgrave Macmillan.
  • Poli, Sara. (2018). The European Neighbourhood Policy - Values and Principles. New York: Routledge.
  • Simano, Licinia. (2017). The EU's Neighbourhood Policy towards the South Caucasus: Expanding the European Security Community (The European Union in International Affairs). New York: Palgrave Macmillan.
  • Vooren, van Bart. (2012). EU External Relations Law and the European Neighbourhood Policy. New York: Routledge.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropské právo a politiky EU (EPAPEU2022) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní