Vyučující
|
-
Vikarská Zuzana, JUDr. Ph.D.
-
Petr Pavel, JUDr. LL.M. Ph.D.
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Šišková Naděžda, doc. et doc. JUDr. Ph.D.
-
Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
-
Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
-
Zorková Eva, Mgr. Ph.D.
-
Kopa Bončková Helena, Mgr. et Mgr. LL.M.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: Evropské právo, komunitární právo a úzce unijní právo, acquis communautaire. Formování Evropské unie. Maastrichtská smlouva. Amsterodamská smlouva. Smlouva z Nice. Supranacionální charakter Evropských společenství a Evropské unie. Evropský Parlament a legislativní procedury. Evropská komise. Rada EU. Evropský soudní dvůr. Složení a pravomoci. Prameny evropského práva Nadřazenost, přímý účinek a bezprostřední použitelnost norem práva ES Nepřímý účinek evropského práva, zvláštní účinky směrnic, odpovědnost států za škodu. Evropské soudnictví. Úloha národních soudů v prosazování práva ES. Prejudiciální řízení. Vnější vztahy Evropské unie. Charta základních práv EU. Lisabonská smlouva - stručný přehled a perspektivy budoucího vývoje. Témata seminářů: Přednost komunitárního práva Přímý účinek komunitárního práva Nepřímý účinek a vylučující účinek směrnic Odpovědnost za škodu způsobenou porušením komunitárního práva. Soudní systém a soudní řízení ES/EU. Právo vnějších vztahů
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit posluchače s právem EU jako svébytným právním systémem, který sice vyvěrá z mezinárodně právních základů, avšak meze mezinárodního práva značně překračuje a masivně interferuje do vnitrostátního práva členských států. Zachovává přitom svůj autonomní status a specifika daná nadstátní povahou, a tak by měl být i vyučován. Výuka je věnována otázkám vzniku a vývoje EU, důraz je kladen na supranacionální povahu a postavení EU, na organizační strukturu EU, přehled orgánů, dělbu moci a kompetence, povahu komunitárního a unijního práva a jeho vztah k právu národnímu. Podstatná část výuky je věnována aktuálním otázkám konstitucionalizace na úrovni EU a změnám v právní oblasti po Lisabonské smlouvě. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti nezbytné k pochopení zásad ovládajících fungování Evropské unie a určujících přesah práva ES/EU do vnitrostátního práva. Získané dovednosti jim umožní správně aplikovat evropské právo v prostoru integrované Evropy.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Seminární práce
Pro získání zápočtu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné absolvování zápočtového testu. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
|
Doporučená literatura
|
-
Craig, P., Búrca de, G. (2007). EU Law: Text, Cases and Materials. Oxford University Press.
-
Hamuĺák, O. (2008). Ústavní právo EU - Rukověť pro seminární výuku. VUP, Olomouc.
-
Pítrová, L., Pomahač, R. (1998). Evropské správní soudnictví. Praha: C. H. Beck.
-
Stehlík, V. (2006). Řízení o předběžné otázce v komunitárním právu, vybrané kapitoly. UP Olomouc.
-
Šišková. N., Stehlík, V. (2007). Evropské právo I. Ústavní základy EU. Linde, Praha.
-
Šišková, N. (2008). The Process of Constitutionalisation of the EU and Related Issues.. European Law Publishing, Groningen.
-
Tichý, L. a kol. (2006). Evropské právo. 3. vydání.. C. H. Beck, Praha.
-
Týč, V. (2006). Základy práva Evropské unie pro ekonomy. 5. aktualizované vydání. Linde, Praha.
|