Předmět: Introduction to Public International Law

» Seznam fakult » PFA » MEP
Název předmětu Introduction to Public International Law
Kód předmětu MEP/MIPL
Organizační forma výuky Nevyplněno
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. Úvod do mezinárodního práva. Jeho povaha a vývoj. Prameny mezinárodního práva - obyčej, smlouva. 2. Obecné zásady právní. Mezinárodní a národní právo. Monismus a dualismus. 3. Subjekty - státy, mezinárodní organizace, jiné právnické osoby. Jednotlivci. 4. Státy - území, státní hranice, Vzdušný prostor. Kosmický prostor. 5. Mořské právo. 6. Státní pravomoc. Státní úřady. 7. Diplomatické a konzulární právo. 8. Odpovědnost v mezinárodním právu. 9. Smluvní právo I - vznik smluv, výhrady. Platnost. Výklad. 10. Smluvní právo II - smlouvy a třetí státy, důvody neplatnosti, ukončení smluv.. 11. Pokojné řešení mezinárodních sporů. 12. Užití síly v mezinárodním právu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět se zaměřuje nejprve na základní pojmy mezinárodního práva a poté prameny, subjekty, mezinárodněprávní odpovědnost a donucení (sankce). Dále jsou vysvětleny oblasti, kterými se liší mezinárodní právo od vnitrostátních právních oborů: mezinárodní organizace a orgány, postavení jednotlivců v mezinárodním právu. Z pozitivních právních disciplín to budou diplomatické právo, mezinárodní právo trestní, právní režim mezinárodních prostorů (moře, Antarktida, kosmický prostor a nebeská tělesa atd.), právo v konfliktních situacích a podobně. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti potřebné ke správnému pochopení základních institutů mezinárodního práva, jeho odlišností od práva národního a způsoby jeho aplikace.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Ukončení probíhá písemnou zkouškou. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Alston, P. (2007). International Human Rights in Context: Law, Politics, Morals, 3 rd edition. Oxford University Press.
  • Brownlie, I. (2008). Principles of Public International Law, 7th edition. Oxford University Press.
  • Cassese, A. (2008). International Criminal Law. 2nd edition.. OUP, Oxford.
  • Craford, J. (2011). Brownlie´s Principles of Public International Law, 8th edition. Oxford University Press.
  • Dixon, M. (2007). Textbook on International Law, 6th edition. Oxford University Press.
  • Goodwin-Gill, G., McAdam, J. (2006). The Refugee in International Law, 3rd edition. Oxford University Press.
  • Harris, D.J. (2004). Cases and Materials on International Law, 6th. Edition. Thomson.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a právní věda (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a právní věda (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 5 Doporučený ročník:5, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a právní věda (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní