Předmět: Interantionales Transportrecht

» Seznam fakult » PFA » MEP
Název předmětu Interantionales Transportrecht
Kód předmětu MEP/EMDP
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ryšavý Lukáš, JUDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do problematiky práva v mezinárodní dopravě a přepravě (vývoj, pojem, prameny) Silniční doprava (pojem, prameny, základní charakteristika specifik) Železniční doprava (pojem, prameny, základní charakteristika specifik) Letecká doprava (pojem, prameny, základní charakteristika specifik) Námořní doprava (pojem, prameny, základní charakteristika specifik) Multimodální přeprava (pojem, prameny, základní charakteristika specifik) Einführung in die Problematik des Transportrechts (Entwicklung, Begriff, Quellen) Straßentransport (Begriff, Quellen, grundlegende Charakteristik und Spezifika) Schienentransport (Begriff, Quellen, grundlegende Charakteristik und Spezifika) Lufttransport (Begriff, Quellen, grundlegende Charakteristik und Spezifika) Seetransport (Begriff, Quellen, grundlegende Charakteristik und Spezifika) Multimodaler Transport (Begriff, Quellen, grundlegende Charakteristik und Spezifika)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Studenti by se měli v průběhu semestru seznámit se základy práva používaného v mezinárodní dopravě a osvojit si tak základní teoretické poznatky a odbornou jazykovou terminologii v této oblasti. Předmět je zaměřen na problematiku mezinárodních smluv užívaných pro jednotlivé druhy dopravy v závislosti na zvoleném dopravním prostředku a jejich postavení v právním řádu. Součástí probíraných témat bude zároveň problematika typických vztahů, které v mezinárodní dopravě vznikají, jako je např. odpovědnost za škodu, nebo také charakter jednotlivých dopravních dokumentů. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají základní znalosti o právu v mezinárodní přepravě a dopravě a osvojí si správné užívání odborné cizojazyčné terminologie a budou schopni se orientovat v právních předpisech a základních charakteristikách jednotlivých druhů dopravy.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Pro získání kolokvia je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím, aktivní participace, plnění úkolů stanovených vedoucím a zpracování konkrétního případu. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Fremuth,Thume. (2000). Kommentar zum Transportrecht.
  • Giemulla,Schmid R. (2010). Frankfurter Kommentar zum Luftverkehrsrecht, 4 Bde. Seehandelsrecht.
  • Herber,Piper. (1996). CMR. Internationales Straßentransportrecht.
  • Kronke,Melis,Schnyder(-Kadletz/Bürskens). (2005). Handbuch Internationales Wirtschaftsrecht.
  • Kunz. (2005). Das neue Übereinkommen über den internationalen Eisenbahnverkehr. TranspR.
  • Reithmann,Martiny(-Mankowski). (2010). Internationales Vertragsrecht.
  • Thume. (2007). Kommentar zur CMR.
  • Tonner. (2010). Haftung von Luftfahrtunternehmen, in: Gebauer/Wiedmann (Hrsg.), Zivilrecht unter europäischem Einfluss ,2. Aufl..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr