Předmět: Law of Armed Conflict and Use of Force

» Seznam fakult » PFA » MEP
Název předmětu Law of Armed Conflict and Use of Force
Kód předmětu MEP/ELAC
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Faix Martin, JUDr. Ph.D.
  • Bradley Martha Magdalena, prof.
Obsah předmětu
1. Ius ad bellum a ius in bello. Vývoj zákazu použití síly (Společnost národů, Briand-Kellogovův pakt). 2. Zákaz použití síly a hrozby silou a jeho aktuální výzvy. 3. Výjimky ze zákazu použití síly (sebeobrana). Preemptivní a preventivní sebeobrana. Použití ozbrojené síly na ochranu vlastních státních příslušníků v cizině. Aktuální výzvy (humanitární intervence/R2P). 4. OSN jako systém kolektivní bezpečnosti. Úloha a postavení Rady bezpečnosti. 5. Oblastní dohody a orgány dle Kapitoly VIII. Charty OSN, jejich postavení a úlohy v oblasti mezinárodní bezpečnosti (AÚ, OAS, EÚ). Mezinárodní organizace kolektivní sebeobrany (NATO). 6. Terorizmus. Sebeobrana proti terorizmu. Nestátní aktéři a použití sily. 7. Pojem mezinárodního humanitárního práva (MHP). Historický vývoj, prameny MHP a jeho postavení současném mezinárodním právu. Subjekty MHP 8. Pojem ozbrojeného konfliktu a jeho typy. Rozlišování mezinárodních a vnitrostátních ozbrojených konfliktů. Aktuální kvalifikační problémy (zmezinárodněné vnitrostátní konflikty, boj proti terorizmu aj.). 9. Haagské právo. Pravidla regulující prostředky a metody vedení války. 10. Ženevské právo. Pravidla ochrany obětí ozbrojených konfliktů (zraněných, nemocných, trosečníků, válečných zajatců a civilistů). Společná ustanovení Ženevských konvencí. 11. Role MVČK (ICRC), vládních a nevládních humanitárních organizací. Implementace a aplikace MHP v ozbrojených silách. 12. Komplementární povaha MHP a mezinárodního práva lidských práv. Aktuální otázky MHP: Privatizace válek. Současné trendy v MHP.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Úkolem volitelného předmětu Právo ozbrojených konfliktů a mezinárodní bezpečnosti je podat zájemcům ucelený pohled na vývoj, současnou úpravu i aktuální výzvy použití ozbrojené síly v mezinárodních vztazích, a to z pohledu mezinárodního práva. Obsahově se předmět zaměří na osvětlení rozlišování ius in bello a ius ad bellum, aspekty zákazu použití ozbrojené síly a výjimek z něj, a také na aktuální otázky (např. terorismus, sebeobrana). V druhé části se studenti seznámí především s vývojem, subjekty a prameny mezinárodního humanitárního práva, ale také aktuálně diskutovanými otázkami. Některá témata budou přednášena pozvanými odborníky, např. z Armády ČR, Českého Červeného kříže. Výuka předpokládá aktivní účast studentů zejména ve formě práce s případovými studiemi a odbornou literaturou - kurz bude klást důraz na získání, prohlubování a udržení základních vědomostí, práci s textem a prostřednictvím práce s aktualitami a neodbornou literaturou i na praktické dovednosti studentů (kritické čtení, prezentace). Kurz rovněž prohloubí jazykové znalosti studentů - je vyučován v angličtině.
Ve výuce se očekává aktivní účast studentů, a to především formou práce s případovými studiemi a odbornou literaturou - v kurzu je kladen důraz nejen na získání, prohlubování a udržení základních vědomostí, práci s odborným textem a to prostřednictvím práce s aktualitami a neodbornou literaturou, nýbrž i na praktické dovednosti studentů (kritické čtení, prezentace). Absolvováním kurzu by mělo dojít k prohloubení těchto dovedností. Jelikož je předmět vyučován v anglickém jazyce, očekává se přínos v oblasti prohloubení jazykových znalostí. Tento předmět poskytuje studentům přehled nejen základních pojmů týkající se této oblasti práva, ale také o základních teoretických východiscích regulace použití síly v mezinárodních vztazích. Upevňuje také schopnosti identifikovat a taktéž analyzovat současné výzvy, se kterými se mezinárodní právo v této souvislosti potýká.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Studenti jsou hodnocení na základě přihlédnutí k: - Účasti (12%) - Aktivitě na seminářích (11%) - Prezentaci (27%) - Závěrečné písemné zkoušce (50%) Detailní vysvětlení týkající se způsobu hodnocení a témata prezentací budou studentům sdělena na úvodním semináři a prostřednictvím elektronické nástěnky.
Doporučená literatura
  • Christine Gray. (2008). International Law and the Use of Force . Oxford University Press.
  • Yoram Dinstein. (2022). The Conduct of Hostilities Under the Law of International Armed Conflict. Cambridge University Press.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a právní věda (ERA2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní