Předmět: Základy práva EU

» Seznam fakult » PFA » MEP
Název předmětu Základy práva EU
Kód předmětu MEP/BPES
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
  • Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
  • Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
  • Kopa Bončková Helena, Mgr. et Mgr. LL.M.
Obsah předmětu
Témata přednášek 1. Úvod. Vznik ES/EU. Historický vývoj, cíle Společenství a EU. 2. Ústavní základ působení unijního práva v členských státech 3. Instituce EU a jejich charakteristika. 4. Prameny práva EU. 5. Zásady aplikace unijního práva. 6. Prosazování unijního práva na národní úrovni a na úrovni EU. 7. Společný trh a jednotný vnitřní trh. 8. Volný pohyb zboží. 9. Volný pohyb osob 10. Svoboda usazování (podnikání) a poskytování služeb. 11. Volný pohyb kapitálu, EU jako měnová unie. 12. Hospodářská soutěž

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Základním cílem výuky je poskytnout studentům hlubší vhled do komplexní problematiky ústavního práva EU a vnitřního trhu EU. V oblasti ústavního práva EU budou jednotlivé přednášky zaměřeny na vymezení základních pojmů ústavního práva, zejména na institucionální strukturu EU, na druhy unijních právních aktů, jejich účinky v národním právu, na způsoby ochrany práv plynoucích z unijního práva, zejména s ohledem na postavení jednotlivce. Dále se výuka zaměří na vnitřní trh EU. V návaznosti na to budou charakterizovány jednotlivé svobody - volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu. Výuka se též zaměřuje na unijní dimenzi ochrany hospodářské soutěže.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti nezbytné k pochopení zásad ovládajících fungování Evropské unie a určujících přesah práva ES/EU do vnitrostátního práva. Získané dovednosti jim umožní správně aplikovat evropské právo v prostoru integrované Evropy. Dobrá znalost ekonomicko-právních faktorů realizace základních svobod vnitřního trhu, znalost pravidel fungování hospodářské soutěže navíc zvýší potenciál studenta uspět v konkurenčním boji na pracovním trhu jak ve veřejné, tak v soukromé sféře.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Pro ukončení předmětu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře, úspěšné absolvování zápočtového testu a písemné zkoušky.
Doporučená literatura
  • Stehlík, V., Hamuľák, O., Petr, M. (2016). Praktikum práva Evropské unie. Praha: Leges.
  • Šišková, N. a kol. (2013). Evropské právo 2 - Jednotný vnitřní trh.. Praha, Wolters Kluwer.
  • Tomášek, M., Týč, V. a kol. (2017). Právo Evropské unie. Praha: Leges, 2. vydání.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní