Předmět: Ústavní srovnávací právo

» Seznam fakult » PFA » KUP
Název předmětu Ústavní srovnávací právo
Kód předmětu KUP/PÚSP
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Červínek Zdeněk, JUDr. Ph.D.
  • Tomoszek Maxim, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Jednotlivé semináře budou věnovány především následujícím tématům: - Liberální a neliberální demokracie. - Omezování lidských práv. - Právní stát a odpovědnost veřejné moci. - Konstitucionalismus a dělba moci. - Formy vlády: parlamentarismus a prezidentský systém. - Populismus jako nezbytná součást demokracie? - Volby. - Pojistky demokracie a nezbytnost jejich ochrany. - Soudnictví. - Politické strany, občanská společnost a transparentnost veřejné moci.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Demokracie tradičně neumírají s výstřely děl a pušek během revolucí a vojenských pučů, nýbrž postupným slábnutím institucí, které je mají chránit, a prolamováním ústavních pravidel, na nichž je založena. Tento kurz je zaměřen na hlubší studium fenoménu liberální demokracie a jejího oslabování ba dokonce úpadku, jehož jsme v posledních letech svědky po celém světě. Cílem kurzu je představit z komparativní perspektivy nikdy nekončící boj za záchranu demokracie a aktéry, kteří se do tohoto boje tradičně zapojují (politici, soudy, média, občanská společnost). Studenti tak získají základní přehled o ústavních pravidlech, institucích, procesech a aktérech politického boje o budoucí osud demokracie např. v USA, Polsku či Maďarsku. Tyto vědomosti pak studentům pomohou lépe reflektovat stav demokracie v České republice.

Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Kurz klade důraz na aktivní participaci studentů na seminářích založené na jejich domácí přípravě (především četbě zadané literatury). Studenti si tedy na každý seminář nastudují příslušné pasáže z povinné literatury (především světově proslulé knihy autorů Stevena Levitskyho a Daniela Ziblatta Jak umírá demokracie). Semináře budou rozděleny do dvou částí. V rámci první části vyučující svým výkladem vždy uvede téma, doplní teoretický a komparativní rámec, který si studenti vybudovali na základě domácí přípravy. Druhá část pak bude věnována podrobné kritické diskusi probírané problematiky, v níž studenti zúročí domácí přípravu. Kurz pak bude zakončen kolokviem, které bude studentovi uděleno za sepsání eseje týkající se některého z vyučovaných témat a její ústní obhajoby.
Doporučená literatura
  • LEVITSKY, Steven. ZIBLATT, Daniel. (2018). Jak umírá demokracie. Praha.
  • Rosenfeld, M., Sajó, A. (eds.). (2012). The Oxford Handbook of Comparative Constitutional Law.. Oxford: Oxford University Press.
  • TUSHNET, Mark. (2014). Advanced Introduction to Comparative Constitutional Law.. Cheltenham: Edward Elgar.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropské právo a politiky EU (EPAPEU2022) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní