Předmět: International Human Rights Law

» Seznam fakult » PFA » KUP
Název předmětu International Human Rights Law
Kód předmětu KUP/IHRL
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky ZS/LS
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kratochvíl Jan, doc. Mgr. Ph.D., LL.M.
  • Bureš Pavel, JUDr.
Obsah předmětu
1. Proč lidská práva? Historie, vývoj a hlavní pojmy 2. Hospodářská a sociální práva 3. Mechanismy na ochranu lidských práv 4. Ochrana lidských práv na univerzální úrovni 5. Občanská a politická práva 6. Terorismus a lidská práva 7. Filozofické základy lidských práv 8. Mezinárodní obchod a lidská práva 9. Globalizace a lidská práva 10. Ochrana lidských práv v rámci Rady Evropy 11. Evropská úmluva na ochranu lidských práv I. 12. Evropská úmluva na ochranu lidských práv II.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět nabídne náhled do problematiky lidských práv, které se staly jedním z nejvýznamnějších fenoménů 20. století. Studenti se interaktivní formou seznámí se základními principy lidských práv, jejich ochranou v současném mezinárodním právu a výzvami, které před nimi stojí ve 21. století. Stejný důraz bude kladen na samotný obsah práv, na procesní možnosti jejich ochrany, i jejich vazbu na jiné oblasti mezinárodního práva a mezinárodní společenské jevy. Semináře se budou skládat z kombinace výkladu, diskuze, aktivit a modelových případů. Samozřejmostí bude domácí četba jako příprava na seminář.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti potřebné ke správnému pochopení základních institutů mezinárodního práva lidských práv, jejich vztah s ostatními současnými fenomény a systémy a mechanismy jejich ochrany.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast na seminářích. Za tím účelem je povinností studentů splnit předepsanou četbu na každý seminář. Předpokladem absolvování předmětu je také napsání eseje na téma schválené vyučujícím.
Doporučená literatura
  • Evropská úmluva na ochranu lidských práv: Harris, D. et al., Harris, O'Boyle & Warbrick: law of the European Convention on human rights, 2nd ed., Oxford, 2009; Van Dijk, P., et. al., Theory and Practice of the European Convention on Human Rights, 4th ed, Intersentia, 2006.
  • http://www.coe.int/.
  • http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/Pages/HumanRightsBodies.aspx.
  • (2008). Mechanismy na ochranu lidských práv: Tomuschat, Ch., Human Rights Between Idealism and Realism, 2nd ed. Oxford.
  • (2005). Mezinárodní pakt o občanských a politických právech: Nowak, M., U.N. Covenant on Civil and Political Rights: Commentary, 2nd ed.. N.P.Engel.
  • Kratochvíl, J. (ed.). (2008). Bohouš a Dáša za lidská práva. Člověk v tísni.
  • Moeckli, D., Shah, S., Sivakumaran, S. (ed.). (2010). International Human Rights Law. Oxford.
  • Nowak, M. (2003). Introduction to the International Human Rights Regime. Martinus Nijhoff Publishers.
  • Steiner, H., Alston, P., Goodman, R. (2008). International human rights in context: law, politics, morals : text and materials, 3rd ed. Oxford.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia se zaměřením na evropské právo (2013) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní