Předmět: Encyklopedická a biografická práce

» Seznam fakult » PFA » KTP
Název předmětu Encyklopedická a biografická práce
Kód předmětu KTP/REBP
Organizační forma výuky Nevyplněno
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 12
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Horák Ondřej, doc. JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Nejprve bude pojednáno o závěrech obecnoprávní doktríny (např. Glück, Thibaut) a jejím vlivu na doktrínu v našem právním prostřední (např. Zeiller, Schuster). Dále bude věnována pozornost přístupu přirozeného práva (např. Wolff, Martini, Zeiller), a tzv. exegezi u nás v období po přijetí Obecného zákoníku občanského. Navazovat bude výklad o východiscích historickoprávní školy (Savigny), která vyústila v pojmovou jurisprudenci (např. Puchta, Windscheid); opět bude poukázáno na vliv na naše právní prostředí (např. Unger, Pfaff, Randa, Exner). Dále budou představeny směry, které vznikly jako reakce na pojmovou jurisprudenci (zájmová jurisprudence, ryzí nauka právní, škola volného práva atd.). Konečně bude zmíněn i přístup k aplikaci práva v období socialistického práva. Část zabývající se moderní právní metodologií navazuje na výuku v rámci magisterského studia. Obsahem výuky nebude komplexní systematický výklad současné právní metodologie, nýbrž spíše vybrané problémy (např. meze soudcovského dotváření práva), které budou důkladně analyzovány a o kterých bude se studenty vedena diskuze.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět Encyklopedická a biografická práce doplňuje komplex předmětů v rámci třetího pilíře studijního programu, a to v rámci jeho roviny zaměřené na rozvoj vědeckých dovedností a obecných způsobilostí studenta. Soustředí se stejně jako předměty nesoucí v názvu označení Vědecká činnost na rozvoj schopností studenta prezentovat výsledky jeho vědeckého výzkumu. Na rozdíl od těchto předmětů, které cílí především na schopnost studenta prezentovat výsledky výzkumu v ústní podobě na vědecké konferenci, je předmět zaměřen na rozvoj studenta prezentovat výsledky v písemné formě v podobě prestižních vědeckých publikací, zejména encyklopedického charakteru. Sekundárním cílem předmětu je prohlubování znalostí, neboť hluboká znalost je nezbytným předpokladem pro kvalitní vědeckou práci. Předmět je koncipován jako jednosemestrální a představuje úvod pro navazující Publikační činnost v oblasti právních dějin a římského práva. Student je povinen na základě výuky v seminářích a konzultací se svým školitelem zvolit vhodné téma pro vědeckou publikaci v oblasti právních dějin a římského práva s důrazem na biografickou problematiku, vypracovat ji a průběžně ji se svým školitelem konzultovat (možné je i spoluautorství). Pro úspěšné splnění předmětu je třeba, aby byl publikační výstup redakcí přijat ke zveřejnění, preferované je heslo pro Biografický slovník českých zemí (pro tištěnou formu, ev. elektronickou).
Rozvoj znalostí v oblasti právní filozofie a právní metodologie.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno úspěšným absolvováním předmětů Filozoficko-metodologické základy práva I. a II.
KTP/RFMZ1 a zároveň KTP/RFMZ2 a zároveň KPO/RVPP1 a zároveň KPO/RVPP2

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

Student se s vyučujícím setkává v rámci přímé výuky přednášek a dále minimálně dvou osobních konzultací, při kterých je student povinen konzultovat poznatky získané samostudiem publikací vyučujícím mu zadaných. Student je oprávněn s vyučujícím konzultovat také prostřednictvím e-mailové korespondence, pokud jde o dotaz k takové formě korespondence vhodný. Student prezenční formy studia je povinen se účastnit 80% přednášek předmětu. Student kombinované formy je povinen se účastnit minimálně 30 % přednášek a dvou konzultací s přednášejícím.
Doporučená literatura
  • Bydlinski, F. (2003). Základy právní metodologie. Vídeň.
  • Hlouch, L. (2011). Teorie a realita právní interpretace. Plzeň.
  • Melzer, F. (2010). Metodologie nalézání práva. Úvod do právní argumentace.. Praha, C. H. Beck.
  • Rozenkracová, O., Melzer, F., Hlouch, L., Hapla, M., Horák, O., Osina, P. (2017). Praktikum z právní metodologie. Praha.
  • Wintr, J. (2013). Metody a zásady interpretace práva. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr