Předmět: Členství České republiky v EU I.

» Seznam fakult » PFA » KPO
Název předmětu Členství České republiky v EU I.
Kód předmětu KPO/ČEU1
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tungul Lucie, Mgr. Ph.D., M.A.
Obsah předmětu
Témata seminářů: Vztahy mezi ES a komunistickým blokem, vývoj situace do roku 1993 Vztahy EU/ES s ČR od podání přihlášky k Helsinskému summitu Průběh přístupových rozhovorů a hlavní úskalí na obou stranách Závěr jednání (Kodaňský summit), ratifikační fáze Teoretická analýza zhodnocení příčin a průběhu přístupového procesu Dopady vstupu ČR do EU v oblasti dopravy Dopady vstupu ČR do EU v oblasti zemědělství Vztah české politické scény k prosazování českých zájmů v EU Zájmy ČR v Unii- nejdůležitější otázky, ve kterých se ČR profiluje Stopa českých zástupců v unijních institucích

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Členství ČR v přináší pro občany naší vlasti jedny z nejzásadnějších změn v posledních 15 letech. Z členství pro nás vyplývají určitá práva i povinnosti, jejichž znalost by měla být samozřejmá pro absolventy vysoké školy. V rámci tohoto předmětu budou studenti seznámeni s množstvím okolností, které jsou jinak v rámci problematiky opomíjeny a nejsou ani pokryty jinými předměty na PF UP. V prvním semestru bude velká pozornost věnována zejména historickému přehledu přistupování ČR k EU a působení našeho státu v integračním procesu od roku 2004. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti potřebné k pochopení role ČR v integračním procesu a seznámí se s hlavními prioritami našeho státu v něm a jejich naplňováním.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Podmínkou pro získání zápočtu je účast na seminářích, přednesení referátu a úspěšné absolvování zápočtového testu. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Černoch, P. (2003). Cesta do EU : východní rozšíření Evropské unie a Česká republika v období 1990-2004. Linde, Praha.
  • Frič, P. (2004). Česká soda v Evropské unii : scénáře strategického chování ČR v EU. FSV UK, Praha.
  • Had, M. a kol. (2005). Česká republika v Evropské unii: členství, přínosy, výzvy. Praha.
  • Telička, P., Barták, K. (2003). Kterak jsme vstupovali. Paseka, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia se zaměřením na evropské právo (2013) Kategorie: Sociální vědy 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní