Předmět: Transition to Democracy in central EU

» Seznam fakult » PFA » KPO
Název předmětu Transition to Democracy in central EU
Kód předmětu KPO/TDEU
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Měšťánková Petra, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Komunistické režimy (ideologie, instituce, vývoj) 2. Krize a opozice v komunistických režimech 3. Typy demokratické tranzice 4. Budování demokratických institucí 5. Rozpad Československa 6. Vyrovnání se s minulostí 7. Ekonomická tranzice 8. Mezinárodní aspekty demokratizace: EU a NATO 9. Česká republika a EU po r. 2004 10. Slovensko a EU po r. 2004 11. Polsko a EU po r. 2004 12. Maďarsko a EU po r. 2004 13. Středoevropská spolupráce 14. Úpadek liberální demokracie ve střední Evropě Semináře Semináře se zaměřují na témata související s přednáškami a na současné problémy středoevropské politiky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurz se zaměřuje na přechod k demokracii ve střední Evropě - v bývalém Československu, východním Německu, Maďarsku a v Polsku. Soustřeďuje se na komunistický režim v těchto zemích, neboť je základním výchozím bodem pro studium transformačních procesů. Proces přechodu k demokracii se projednává s důrazem na specifika každého přechodu. V kurzu se analyzují problémy demokratické konsolidace - budování demokratických institucí, ekonomická transformace atd. V neposlední řadě se kurz zaměřuje na mezinárodní faktory demokratizace ve střední Evropě, zvláště pak na vliv Evropské unie, a vztahy středoevropských států k EU.
Studenti absolvující tento předmět lépe porozumí změnám, které proběhly ve středoevropských zemích po pádu komunismu, a současným politickým problémům. Získají dále znalosti potřebné k ovládnutí této problematiky, zejména o krizi komunistických režimů, tvorbě demokratických institucí, mezinárodních aspektech demokratizace, ekonomické transformaci.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Účast na lekcích, aktivní participace (příprava novinek současného politického dění ve střední Evropě, čtení a krátké prezentace), povinná četbas, závěrečný test.
Doporučená literatura
  • Ágh, A. (1998). The Politics of Central Europe. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE Publications.
  • Cabada, Ladislav. (2002). Contemporary Questions of Central European Politics. Dobrá voda: Aleš Čeněk.
  • Fitzmaurice, John. (1998). Politics and Government in the Visegrad Countries: Poland, Hungary, the Czech Republic and Slovakia. London: Macmillan.
  • Henderson, K.(ed.). (1999). to Europe: Central and Eastern Europe and the European Union. London.
  • Lewis, Paul G.. (1994). Central Europe since 1945. London: Longman.
  • Rose, Richard, Mishler, William and Christian Haerpfer. (1998). Democracy and its Alternatives: Understanding Post-communist Societies. Cambridge: Polity.
  • Rose-Ackerman, Susan. (2005). From Elections to Democracy. Building Accountable Government in Hungary and Poland. Cambridge University Press. (disponible in electronic version).
  • Rupnik, Jacques. (1988). The Other Europe. London: Weidenfeld and Nicolson.
  • White, Stephen, Batt, Judy and Paul G. Lewis. (2003). Developments in Central and East European politics 3. Houndmills: Palgrave Macmillan. (disponible in electronic version).
  • White, Stephen, Batt, Judy and Paul G. Lewis. (2007). Developments in Central and East European politics 4. Houndmills: Palgrave Macmillan.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): International and European Law (IEL 2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): International and European Law (2015) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní