Předmět: Vývoj ústavního a politického systému ČR

» Seznam fakult » PFA » KPO
Název předmětu Vývoj ústavního a politického systému ČR
Kód předmětu KPO/PVÚPS
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Fiala Vlastimil, doc. PhDr. CSc.
  • Jirásek Jiří, doc. JUDr. CSc.
  • Filipec Ondřej, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
TÉMATA: 1. Úvod, způsob organizace výuky, témata seminářů 2. Ústavní a politický systém Československa do roku 1948 3. Ústavní a politických vývoj komunistického Československa v letech 1948-1989 4. Přechod k demokracii a rozpad československé federace, vznik ústavy ČR a její novelizace 5. Rozdělení a zánik ČSFR, vznik České republiky 6. Ústavní a politický vývoj České republiky (1993 - 2020) 7. Parlament České republiky, jeho ústavní postavení v politickém systému, legislativní proces v ČR 8. Exekutivní moc, ústavní pravomoci prezidenta, premiéra, vlády a politická praxe, státní správa 9. Soudní moc a struktura soudních institucí, Ústavní soud, ombudsman 10. Institucionalizace politických stran, zákon o politických stranách, ústavní judikatura k politickým stranám 11. Institucionalizace stranického systému České republiky 12. Volby a volební systém České republiky a nálezy Ústavního soudu.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Hlavním cílem kursu je prohloubit a rozšířit teoretické vědomosti a znalosti studentů v problematice ústavního a politického systému České republiky. Přednášky se zaměří nejdříve na ústavní a politický vývoj Československa a České republiky od roku 1918 až do současnosti, když zvláštní přednášky budou věnovány charakteru první a druhé republiky, komunistickému systému, přechodu k demokracii a rozpadu ČSFR. Následně bude věnována pozornost institucionálním složkám ústavního a politického systému České republiky, zejména institucím výkonné a zákonodárné moci ve světle ústavy ČR a nálezů Ústavního soudu dotýkajících se fungování českého politického systému (politické strany, volební systém, kompetenční spory, atd.). Posléze se předmět zaměří na politické strany, stranický a volební systém. Hlavním cílem předmětu je, aby studenti získali hluboké znalosti z právního a politického vývoje Československé a České republiky, ze základů ústavnosti, politického a stranického systému a volebního systému a pochopili tradice a logiku fungování tohoto systému.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti potřebné k ovládnutí této problematiky.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Analýza výkonů studenta, Seminární práce, Písemný test

Pro získání zápočtu v zimním semestru musí student odevzdat seminární práci v rozsahu cca 8-10 stran s vědeckým aparátem a použitou literaturou, který je podmínkou pro účast při absolvování závěrečného testu. Témata seminární práce jsou libovolná, nicméně všechny se musí týkat politického systému České republiky (po roce 1993) a musí odpovídat zaměření kurzu. Závěrečný test prověří znalosti studentů z přednášek, seminářů a četby povinné literatury.
Doporučená literatura
  • Balík, S. a kol. (2007). Politický systém českých zemí 1848-1989. Brno: Masarykova univerzita.
  • Cabada, L. - Vodička, K. (2011). Politický systém České republiky. Praha.
  • Fiala, V. (2020). Ústava ve stínu politiky. Politické a právní aspekty prezidentského ústavního inženýrství (na příkladu východní Afriky).. Olomouc, Iuridicum Olomoucense, o.p.s., zejména s. 16-39.
  • Gerloch, A., Hřebejk, J., Zoubek, V. (1999). Ústavní systém České republiky.. Praha.
  • Chytílek, Lebeda, T. a kol. (2009). Volební systémy. Praha: Portál.
  • Jirásek, J. a kol. (2013). Ústavní základy organizace státu. Praha.
  • Jirásek, Jiří (ed.). (2012). Ústava ve stínu politiky?. Olomouc: Iuridicum Olomoucense, o.p.s.
  • Kysela, Jan - Kokeš, Marián. (2017). Zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutí. Praha: Wolters Kluwer.
  • Kysela, Jan. (2014). Ústava mezi právem a politikou. Úvod do ústavní teorie. Praha: Leges.
  • Lorenz, Astrid - Formánková, Hana. (2019). Politický systém Česka. Brno: CDK.
  • Malíř, J - Marek, P. (2005). Politické strany. Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a na Slovensku, 1861-2004.. Brno: Doplněk.
  • Pšeja, Pavel. (2005). Stranický systém České republiky. Brno, ISPO.
  • Rychetský, P. a kol. (2015). Ústava České republiky. Zákon o bezpečnosti České republiky. Komentář. Praha: Wolters Kluwer.
  • Šutka, P. (2016). Zákon o volbě prezidenta republiky-přednosti a nedostatky ve srovnání s úpravami států EU. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropské právo a politiky EU (EPAPEU2022) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní