Předmět: Politický systém ČR

» Seznam fakult » PFA » KPO
Název předmětu Politický systém ČR
Kód předmětu KPO/PSYČR
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Filipec Ondřej, Mgr. et Mgr. Ph.D.
  • Fiala Vlastimil, doc. PhDr. CSc.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Úvod, způsob organizace výuky, témata seminářů, Politický systém komunistického Československa 1948-1989 2. Přechod k demokracii a rozpad československé federace, Rozdělení a zánik ČSFR, vznik České republiky 3. Politický vývoj České republiky (1993 ? 2016), Parlament České republiky, zákonodárný proces v ČR 4. Exekutivní moc, prezident, premiér, vláda ČR, ministerstva, orgány státní správy, Politické strany a organizované zájmy v ČR 5. Stranický systém České republiky, Volby a volební systém České republiky 6. Korupce a politika, Zahraniční politika ČR a její vývoj, aktuální politické téma SEMINÁŘE 1. Proces vytváření a charakter Ústavy ČR, pokusy o její změnu v letech 1993-2011, Zahraniční, bezpečnostní a rozvojová politika ČR (OBSE, NATO) 2. Boj s korupcí v ČR (korupční skandály), mechanismy řešení, Komparace pravicových stran (ODS, KDU-ČSL a TOP09) 3. Komparace levicových stran (ČSSD, KSČM), Ostatní české politické strany (ANO, Úsvit, Zelení, Piráti, ?) 4. Pokusy o volební reformy v ČR, Srovnání výkonů funkce prezidenta (Havel, Klaus, Zeman) 5. Volby do Evropského parlamentu (teorie voleb druhého řádu), Krajské volby (komparace všech krajských voleb, základní charakteristika) 6. Senátní volby (komparace, základní charakteristika), Občanská společnost (NGOs, odbory, nátlakové skupiny, komory)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Předmět seznámí studenty s hlavními mezníky politického vývoje v ČR po roce 1993. Studenti tak získají široký přehled, který se týká významných politických témat, jakožto i znalost genealogie českých politických stran, včetně jejich programových priorit, volebních kampaní a významných osobností. Studenti rovněž získají znalost o fungování politického systému ČR a o interakcích zejména mezi mocí zákonodárnou a výkonnou. Část předmětu je věnována aktuálním proměnám a problémům politického prostoru, ať již se jedná o témata jako je korupce, populismus, přímá demokracie apod.
Studenti absolvující tento předmět budou schopni uplatnit teoretické vědomosti v praktických případech. Rozšíří si také znalosti v oblasti politického systému ČR a posílí si analytické schopnosti.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce, Písemný test

Závěrečný test, prezentace na semináři, seminární práce, docházka na seminář
Doporučená literatura
  • Balík, S., Hloušek, V., Holzer, J., Šedo, J. (2003). Politický systém českých zemí 1848-1989. 1. vyd.. Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity.
  • Cabada, L., Vodička, K. (2003). Politický systém České republiky: historie a současnost. Praha: Portál.
  • Chytílek, R., Šedo, J. (2005). Volební systémy. MPÚ, Brno.
  • Malíř, J., Marek, P. a kol. (2005). Politické strany. Vývoj politických stran a hnutí /str. 1359-1380/. Brno.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní