Předmět: Problémy demokratického vládnutí v současném světě

» Seznam fakult » PFA » KPO
Název předmětu Problémy demokratického vládnutí v současném světě
Kód předmětu KPO/PDV
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Měšťánková Petra, Mgr. Ph.D.
  • Brumar Michal, Mgr. et Mgr.
Obsah předmětu
Témata seminářů: Teorie liberální demokracie Nedemokratické režimy Třetí vlna demokracie, demokratická tranzice a demokratická konsolidace Institucionální rámec a konsolidace demokracie Role voleb a volebních systémů v konsolidaci demokracie Konsolidace demokracie a vyrovnání se s minulostí Politická kultura a demokratizace Ekonomický růst, chudoba a sociální nerovnost a demokratizace Demokratizace nadnárodních institucí Demokratický deficit Evropské unie Participace občanů v politickém systému EU

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit posluchače se současnými problémy demokratického vládnutí ve světě. Pozornost bude věnována teorii demokracie a současným podobám demokracie ve světě, dále vybraným problémům konsolidace demokracie (kvalita demokratických institucí, chudoba a sociální nerovnost, dodržování občanských práv a svobod) a demokratizaci nadnárodních struktur, konkrétně na příkladu Evropské unie. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Po absolvování tohoto předmětu budou posluchači umět identifikovat hlavní problémy demokratizace a demokratické konsolidace ve světě a budou schopni analyzovat řešení těchto problémů. Získají také znalosti o problematice demokratizace nadnárodních struktur.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Pro získání kolokvia je nezbytná účast na seminářích ve stanoveném rozsahu, aktivní práce v seminářích a absolvování závěrečného písemného testu. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
Doporučená literatura
  • Viz v sylabu u jednotlivých přednášek.
  • Dahl, R. (2001). O demokracii: průvodce pro občany. Portál, Praha.
  • Debardeleben, J., Hurrelmann, A. (2007). Democratic dilemmas of multilevel governance : legitimacy, representation and accountability in the European Union. Palgrave Macmillan, New York.
  • Dvořáková, V., Kunc, J. (1994). O přechodech k demokracii. SLON, Praha.
  • Hloušek, V., Kopeček, L. (2007). Demokracie: Teorie, modely, osobnosti, podmínky, nepřátelé a perspektivy demokracie. MU, Brno.
  • Nef, J., Reiter, B. (2009). The democratic challenge : rethinking democracy and democratization. Palgrave Macmillan, New York.
  • Zakaria, F. (2005). Budoucnost svobody: neliberální demokracie v USA i ve světě. Praha: Academia.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia se zaměřením na evropské právo (2017) Kategorie: Sociální vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Evropská studia se zaměřením na evropské právo (2013) Kategorie: Sociální vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní