Předmět: EU Institutions

» Seznam fakult » PFA » KPO
Název předmětu EU Institutions
Kód předmětu KPO/EEUI
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Filipec Ondřej, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek 1. Teoretické přístupy k výzkumu institucí EU I 2. Teoretické přístupy k výzkumu institucí EU II 3. Vývoj principu institucionální rovnováhy v systému institucí EU 4. Koncept supranationality v rámci fungování EU 5. Teorie a praxe prosazování národních zájmů v EU 6. Demokratický deficit EU jako rámec pro analýzu 7. Reprezentace regionálních a skupinových zájmů v EU 8. Dilemata delegace a regulace v kontextu vládnutí EU 9. Finanční a ekonomické zájmy institucí EU 10. Vybraná úskalí řádného legislativního postupu 11. Externí dimenze institucí EU 12 Aktuální výzvy institucionálního rámce EU

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Domácí příprava na výuku - 140 hodin za semestr
Výstupy z učení
Hlavním cílem jednosemestrálního kurzu The Institutions of the EU je podrobně seznámit studenty s vývojem politických institucí EU od jejich vzniku až do současnosti, s jejich strukturou, cíli a úkoly a postavením v celkové hierarchii EU. Důraz bude kladen na praktické pochopení problematiky, zvláště ve smyslu dynamiky vztahu institucí a konkrétních výstupů systému. Studenti by tak měli získat komplexní znalost fungování institucí EU a mít přehled o hlavních milnících vývoje jejich života, jakožto i rozumět vzájemným interakcím institucí, včetně jejich dopadu na úroveň členských států a sub-národních aktérů.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti potřebné k pochopení fungování institucionálního systému EU jak v teoretické, tak praktické rovině. Studenti dokážou aplikovat teorii na praktické fungování institucí EU.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Podmínkou pro absolvování zkoušky je a) účast na seminářích a aktivní diskuze zadaných témat, která vyžaduje načtení povinných textů a sledování denního tisku b) napsání seminární práce zabývající se aktuálním problémem institucí EU c) napsaní závěrečného testu.
Doporučená literatura
  • Foret, F. and Yann-Sven, R. (2017). The European Council and European Governance: The Commanding Heights of the EU. New York: Routledge.
  • Hayes-Renshaw, F. and Wallace, H. (2017). The Council of Ministers. Second Edition.. New York: Palgrave Macmillan.
  • Hodson, D. and Peterson, J. (2017). The Institutions of the European Union. Fourth Edition.. Oxford: Oxford University Press.
  • Chamon, M. (2016). EU Agencies: Legal and Political Limits to the Transformation of the EU Administration. Oxford: Oxford University Press.
  • Kenealy, D. Peterson J. and Corbett, R. (2015). The European Union: How does it work? Fourh Edition.. Oxford: Oxford University Press.
  • Nugent, N. and Rhinard, M. (2015). The European Commission. Second Edition.. London: Palgrave.
  • Piattoni, S. and Schönlau, J. (2015). Shaping EU Policy from Below: EU Democracy and the Committee of the Regions. London: Edward Elgar Publishing.
  • Servant Ripoll, A. (2018). The European Parliament. London: Palgrave.
  • Shotton, P.A. and Nixon, P. G. (2015). Lobbying the European Union: Changing Minds, Changing Times. Surrey: Ashgate Publishing.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a právní věda (ERA2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní