Předmět: Odborná cizojazyčná terminologie z francouzského jazyka II.

» Seznam fakult » PFA » KJA
Název předmětu Odborná cizojazyčná terminologie z francouzského jazyka II.
Kód předmětu KJA/ROTF2
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Černá Leona, Mgr.
Obsah předmětu
Četba francouzského právního textu v rozsahu cca 100 stran týkajícího se tématu doktorské práce a vypracování písemného glosáře v rozsahu cca 30 klíčových termínů s vysvětlením významu každého termínu (definice) a překlad klíčových termínů do češtiny.

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Předmět spadá do prvního pilíře akreditovaného programu rozvíjejícího obecné odborné teoretické znalosti studenta. S přihlédnutím k povaze programu je kladen mimořádný důraz na vysokou úroveň znalostí studenta i oblasti cizích jazyků, neboť se u něj předpokládá nezbytnost aktivní vědecké práce se zahraničními prameny, případně také výzkumná stáž v zahraničí. Cílem předmětu je prohlubovat znalosti studenta v oblasti odborné cizojazyčné terminologie ve francouzském jazyce. Rozvoj cizojazyčné terminologie je přitom třeba zaměřovat přímo do oblasti výzkumu každého studenta, proto je předmět realizován formou osobních konzultací studenta s vyučujícím, při kterých je student povinen pracovat s textem ve francouzském jazyce týkajícím se přímo tématu jeho výzkumu. Důraz je přitom kladen na správnost porozumění cizojazyčného textu a správnost studentem používané terminologie.
Doktorand má prokázat, že je schopen číst plynule a s porozuměním odborný text, zaměřit se na zvláštnosti odborného stylu a terminologie, sledovat s porozuměním odborný projev, hovořit o otázkách týkajících se daného oboru. Rovněž se požaduje komunikace na odborná právní témata. Kandidát musí být dále schopen sestavit písemný projev (odborný životopis, výzkumný záměr, resumé své kandidátské práce, apod.).
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno úspěšným absolvováním předmětu Odborná cizojazyčná terminologie z francouzského jazyka I.
KJA/ROTF1

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

Student prezenční formy studia je povinen se účastnit minimálně 4 osobních konzultací s vyučujícím. Student kombinované formy je povinen se účastnit dvou konzultací s vyučujícím o rozsahu minimálně 2 hodin. Četba francouzského právního textu v rozsahu cca 100 stran týkajícího se tématu doktorské práce a vypracování písemného glosáře v rozsahu cca 30 klíčových termínů s vysvětlením významu každého termínu (definice) a překlad klíčových termínů do češtiny.
Doporučená literatura
  • Abbou, S., Guinchard, S. (2016). Droit et pratique de la procédure civile 2017/2018. Droit interne et européen. 9e éd.. Paris: Editions Dalloz Action.
  • André, Ch. (2017). Droit pénal spécial. Paris: Editions Dalloz.
  • Bihr, P., Bihr, M-H. (2016). Droit civil général. Paris: Méméntos Dalloz.
  • Cornu, G. Vocabulaire juridique. PUF.
  • Ginestet, C., Garé, T. (2016). Droit pénal. Procédure pénale. Paris: Editions Dalloz.
  • Karpenchif, M., Nourissat, C. (2016). Les grands arrets de la jurisprudence de l´Union européeenne. Paris: PUF.
  • Larišová, M. (2008). Francouzsko-český a česko-francouzský právnický slovník. A. Čeněk, Plzeň.
  • Lombard, M., Dumont, G. (2007). Droit administratif. Paris: Editions Dalloz.
  • Pin, X. (2018). Droit pénal général. Paris: Editions Dalloz.
  • Tomaščínová, J. (2011). Introduction au francais juridique I, II. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr