Předmět: Odborný cizí jazyk I. - 1 - němčina

» Seznam fakult » PFA » KJA
Název předmětu Odborný cizí jazyk I. - 1 - němčina
Kód předmětu KJA/CJB1N
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Němčina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Girmanová Jana, JUDr. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. +2. Vývoj práva - Die Rechtsentwicklung 3.+ 4. Stát a právní řád - Der Staat und die Rechtsordnung 5.+6. Právní odvětví - Gliederung des Rechts / Rechtsgebiete 6. Moderní právo - Das moderne Recht 7. Rovnost a diskriminace ? Gleichheit und Diskriminierung 8. + 9. Subjektivní práva a povinnosti - Subjektive Rechte und Pflichten 10. +11. Prameny německého práva - Rechtsquellen des deutschen Rechts 12. Hierarchie norem a kolize norem - Normenhierarchie und Kollisionsregeln

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
  • Domácí příprava na výuku - 1 hodina za semestr
Výstupy z učení
Studenti si během svého studia vybírají z nabídky cizích jazyků (angličtina, francouzština, němčina) jeden cizí jazyk jako povinný předmět. Předpokládá se, že studenti přicházejí ze středních škol se středně pokročilou znalostí obecného jazyka, proto je od začátku výuka zaměřena na odbornou právní terminologii. Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou odborného právního jazyka, s právní terminologií základních právních odvětví a právního systému v daném jazyce a porovnat terminologii daného cizího jazyka s českou právní terminologií. Základní metodou je práce s odborným textem s cílem aktivovat osvojený právní jazyk a posilovat schopnost informovat o základních aspektech českého práva v cizím jazyce. Základní témata: úvod do terminologie právních odvětví, zákonodárná, výkonná a soudní moc v daném cizím jazyce ve srovnání s danou českou terminologií.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti v oblasti odborné právní terminologie a obeznámí se s německým právním systémem v komparaci s dalšími německy mluvícími zeměmi.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu. Předpokládá se znalost německého jazyka na maturitní úrovni (B1).

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Písemný test

Pro získání zápočtu je nezbytná účast na seminářích v rozsahu stanoveném vyučujícím a splnění povinností jako prezentace a písemný test, tyto stanoví vyučující pro daný seminář.
Doporučená literatura
  • Girmanová, Jana. (2012). Deutsche Rechtssprache. Leges. Praha.
  • Horálková, M. (2003). Německo-český právnický slovník. Leda, Praha.
  • Horálková, M. (2005). Německý jazyk pro právníky. A. Čeněk, Plzeň.
  • Simon, H. (2006). Einführung in das deutsche Recht und die deutsche Rechtssprache. C. H. Beck, München.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2013) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní