Předmět: Kurz profesních dovedností

» Seznam fakult » PFA » CPV
Název předmětu Kurz profesních dovedností
Kód předmětu CPV/KPRDO
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Grochová Martina, Mgr. Ph.D.
  • Madleňáková Lucia, JUDr. Ph.D.
  • Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
  • Tomoszková Veronika, JUDr. Ph.D.
  • Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
  • Smrčková Gabriela, Mgr.
  • Mučka Pevala Patrícia, JUDr.
  • Kopečný Zdeněk, JUDr. Mgr.
Obsah předmětu
Témata výuky po jednotlivých týdnech: 1. Úvodní seminář ? seznámení se s právní úpravou postavení úředníka ve veřejné správě, základní požadavky na výkon práce úředníka územního samosprávného celku a státního úředníka. 2. Aktivita ?dilema? ? etické aspekty výkonu práce úředníka na praktickém případu. 3. Profesní etika v úřednické profesi. Představení přístupu giving voice to values a trénink uplatnění tohoto přístupu v jednoduchých situacích interpersonální komunikace. 4. Příprava na pracovní pohovor ? základní dokumenty: životopis a motivační dopis. 5. Příprava na pracovní pohovor ? hodnocení videa, scénky a jejich rozbor. 6. Pracovní pohovor ? simulovaná aktivita v semináři s následnou zpětnou vazbou. 7. Komunikační dovednosti ve veřejné správě I: Jak komunikovat s klienty úřadu ? úvod, hodnocení videa. 8. Komunikační dovednosti ve veřejné správě II: scénky k jednání klienta na úřadě a jejich rozbor. 9. Komunikační dovednosti ve veřejné správě III: Jak komunikovat s nadřízenými a podřízenými ? simulovaná aktivita jednání úředníka se svým nadřízeným v semináři s následnou zpětnou vazbou. 10. Stížnost dle § 175 správního řádu a její vyřízení. 11. Jednání vedoucího úředníka s klientem ? podání stížnosti dle § 175 správního řádu ? simulovaná aktivita v semináři s následnou zpětnou vazbou. 12. Evaluace písemných vyhotovení vyřízení stížností.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Cílem tohoto povinného předmětu je umožnit studentům bakalářského studijního programu Právo ve veřejné správě vytvořit si představu, co obnáší práce úředníka ve veřejné správě, rozvinout dovednosti a porozumění etickým aspektům práce ve veřejné správě v kontextu fungování demokratického právního státu a v základech se seznámit s právní úpravou výkonu úřednické profese. Předmět je vyučován ve formě cvičení, kde je kladen důraz na aktivní zapojení studentů do výuky, samostatnou i skupinovou práci studentů s následnou zpětnou vazbou. Ve výuce je dán prostor pro aplikaci nabytých znalostí i nacvičovaných dovedností formou řady simulovaných aktivit, které začínají pracovním pohovorem na pozici úředníka, pokračují komunikací mezi nadřízeným a podřízeným na úřadě a kulminují jednáním, kdy každý student v roli vedoucího úředníka jedná s klientem ve věci stížnosti na svého podřízeného. V průběhu celého semestru je věnována pozornost profesní etice a studenti se v jednotlivých simulovaných aktivitách učí aplikovat přístup giving voice to values vyvinutý prof. Mary C. Gentile pro výuku profesní etiky.
Absolvováním tohoto předmětu bude student znát právní předpoklady pro výkon profese úředníka, získá porozumění etickým aspektům a významu hodnot při výkonu úřednické profese v kontextu fungování demokratického právního státu, rozvine kritické myšlení a dále dovednost sebeprezentace při pracovním pohovoru, dovednost ústní a písemné komunikace úředníka s klienty úřadu, s nadřízenými a podřízenými a dovednost reagovat v souladu s hodnotami a etickými pravidly v konfliktních situacích. Student se absolvováním tohoto předmětu naučí dávat a přijímat zpětnou vazbu a rozvine dovednost samostatné práce i týmové spolupráce.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Základními požadavky v průběhu semestru jsou prezence na cvičeních, které jsou vedeny interaktivní formou a vyžadují aktivní účast studentů na výuce, a průběžné seminární úkoly a aktivity, které jsou bodované. Student tak během semestru získává body za aktivní účast na výuce a za úkoly/aktivity a po dosažení určité minimální bodové hranice získává zápočet. Studijní výsledky jsou v závěru semestru ověřeny ústní zkouškou, při které vyučující ověřuje nejen znalosti, ale také úroveň získaných dovedností a porozumění základním etickým aspektům práce úředníka ve veřejné správě.
Doporučená literatura
  • Fry, R. (2010). 101 skvělých odpovědí na ostré otázky u přijímacího rozhovoru. Jak zaujmout zaměstnavatele.. Praha:BIZBOOKS.
  • Průcha, P. (2017). Správní řád s poznámkami a judikaturou. 3. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Leges.
  • Sládeček, V., & Pouperová, O. (2014). Správní právo: zvláštní část : (vybrané kapitoly). Praha: Leges.
  • Sládeček, V. (2013). Obecné správní právo. Praha: Wolters Kluwer.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní