Předmět: Psaní úředních textů

» Seznam fakult » PFA » CPV
Název předmětu Psaní úředních textů
Kód předmětu CPV/BPÚT
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní/letní semestr
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Madleňáková Lucia, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Náplň blokové výuky První blok Co je efektivní a srozumitelné psaní a co ne Jak lidé čtou: čtenářská gramotnost a kognitivní poznatky Co je podstata sdělení a kam ji napsat Co v textech sdělovat a co ne Logické uspořádání textu Přívětivý formát textu Druhý blok Psaní slov, výrazů a vět (obecně a v úředním textu) Plynulost textu Psaní letáků, informací na webu Třetí blok Praktický nácvik (příprava studentů na kolokvium) Čtvrtý blok Kolokvium 2. Samostatná a skupinová práce Studenti budou samostatně nebo ve skupinách zpracovávat nebo přepisovat úřední texty. Následně si vzájemně poskytnou zpětnou vazbu. 3. Prezentace výstupů studentů Prezentace zpracovaných nebo přepsaných úředních textů, diskuse studentů nad řešením.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Předmět je určen všem studentům, kteří chtějí pracovat na jakémkoliv úřadě. Naučí se základní dovednost každého úředníka: jak písemně komunikovat s veřejností a s profesními kolegy. Studenti se zejména naučí: - jak sdělit čtenáři informace, které potřebuje, ale žádné navíc, - jak uspořádat informace tak, aby na sebe logicky navazovaly, - jak psát výrazy, věty či odstavce tak, aby adresáti porozuměli textu a mohli podle něj jednat, - jak psát plynulý a čtivý text, kterému adresáti porozumí hned po prvním přečtení, - jak informovat veřejnost v letácích i na webu. Předmět bude od začátku důsledně střídat teorii s praxí. Po teoretickém úvodu bude vždy následovat praktický nácvik. Psaní totiž není znalostní disciplínou, je to dovednost, která se upevní pouze praxí. Studenti proto budou hodnoceni za vlastní zpracování textů, nikoli za znalosti jednotlivých jevů. Předmět povedou Jana Šamánková, právnička a konzultantka právního psaní a Michaela Glozygová, právnička Kanceláře veřejného ochránce práv. Do výuky se zapojí i Silvie Cinková z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.
Studenti porozumí mechanismu stavby srozumitelného textu obecně a úředních písemností zvlášť. Zlepší svou dovednost psát srozumitelně a výstižně a budou rozumět tomu, proč je to užitečné. Budou připraveni okamžitě uvést své dovednosti do praxe.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Student se musí aktivně účastnit seminářů, spolupracovat s ostatními spolužáky, zapojit se do diskuze a také samostatně nebo ve skupinách pracovat s textem.
Doporučená literatura
  • GARNER, Bryan A. (2013). Legal Writing in Plain English, Second Edition. Chicago-The University of Chicago Press.
  • Kancelář veřejného ochránce práv. (2022). Manuál srozumitelného psaní pro úředníky. Brno: Kancelář veřejného ochránce práv.
  • Šváb, J. (2021). Jak psát, aby se to dalo číst. Leges.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo ve veřejné správě (2019) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -