Předmět: Péče o nemocné, domácí péče

» Seznam fakult » PDF » KAZ
Název předmětu Péče o nemocné, domácí péče
Kód předmětu KAZ/PCLN@
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Cichá Martina, doc. Mgr. Ph.D.
  • Heiderová Hana, PhDr. PhD.
  • Marečková Jana, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přehled odborností v nelékařských zdravotnických profesích ČR a jejich kompetencí. Složení multidisciplinárního zdravotnického týmu a prvky účinné komunikace. Filosofie domácí péče, její historie a současný profil, formy, zákonné normy a právní předpisy, členové multidisciplinárního týmu agentur domácí péče v ČR. Zakládání, zdroje a financování agentur domácí péče. Personalistika a materiálně - technické vybavení agentur domácí péče. Práce s klientem v jeho domácím prostředí v rámci poskytovaných služeb agentury domácí péče. Hospicová péče - její filosofie, historie, základní myšlenka hospicové péče, typy a formy hospicové péče. Specifika péče o klienta hospice se zaměřením na jeho biopsychosociální a spirituální potřeby, práva umírajících a terminálně nemocných. Problematika eutanazie. Thanatologie - umírání a smrt v minulosti, potřeby umírajících a jejich blízkých, fáze procesu umírání.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Semestrální práce - 6 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 12 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 8 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 6 hodin za semestr
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: - specifikovat složení multidisciplinárního zdravotnického týmu a kompetence jednotlivých profesí, - vysvětlit zaměření, organizační aspekty a složení multidisciplinárního týmu Agentur domácí péče, - informovat o specifikách práce s klientem v domácím prostředí, - charakterizovat principy a formy hospicové péče a specifika péče o pacienty, - definovat principy paliativní péče, - prezentovat zaměření thanatologie a potřeby umírajících i jejich blízkých, - objasnit problematiku eutanazie.
Student umí specifikovat složení multidisciplinárního zdravotnického týmu a zná kompetence jednotlivých profesí. Student definuje práci Agentur domácí péče a zná specifika práce s klientem v domácím prostředí. Student umí vysvětlit a popsat paliativní a nejčastější obtíže, které se při péči o nevyléčitelně nemocných a umírajících vyskytují. Student umí definovat principy a formy hospicové péče. Student zná problematiku eutanazie z etického, legislativního a zdravotnického hlediska. Student se orientuje v problematice thanatologie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Seminární práce, Písemný test

Každý student zpracuje seminární práci na zadané oborové téma, kterou odevzdá minimálně týden před udělením zápočtu. Kontrola a zhodnocení individuální práce vyučujícím je nutným předpokladem získání zápočtu. Zápočet bude udělen na základě splněných, výše uvedených úkolů a zpracování didaktického testu.
Doporučená literatura
  • BICKOVÁ, L. a kol. Pečovatelská služba v České republice. Tábor: Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky, 2010. ISBN 978-80-904668-0-7..
  • BYOCK, I. ŠENKYŘÍK, L. Dying well. Praha: Vyšehrad: Cesta domů, 2013. ISBN 978-80-7429-134-0..
  • CITA, S. English for nursing and paramedical professions. Part 1. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-2096-1..
  • CITA, S. English for nursing and paramedical professions. Part 2. Praha: Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-1990-3..
  • GOLDMANN, R., CICHÁ, M. Etika zdravotní a sociální práce. Učební text. Olomouc: Univerzita Palackého, 2004. ISBN 80-244-0907-0..
  • MARKOVÁ, M. Sestra a pacient v paliativní péči. Praha: Grada, 2010, s. 27-28. ISBN 978-80-247-3171-1..
  • PFEIFEROVÁ, Š. et al. Housing and social care for the elderly in Central Europe: WP3: main findings report. Prague: Institute of Sociology, AS CR 2013. ISBN 978-80-7330-233-7..
  • SVATOŠOVÁ, M. Hospice a umění doprovázet. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2011. ISBN 978-80-7195-580-1..
  • (2018). SVATOŠOVÁ, M, PALÁN, A. Neboj se vrátit domů. Praha: Kalich.
  • ZACHAROVÁ, E. Základy komunikace pro ošetřovatelskou praxi. Brno: Tribun EU, 2011. ISBN 978-80-7399-285-9..
  • ZLÁMAL J. Etika, legislativa a organizace zdravotnictví ČR. Praha: Computer Media, 2016..
  • Kabelka, L. (2018). Geriatrická paliativní péče a komunikace o nemoci. Praha: Mladá fronta.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Logopedie (MD19) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Logopedie (MD21) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Logopedie (MD20) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Logopedie (MD22) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní