Předmět: Repetitorium fyziologie a patofyziologie

» Seznam fakult » PDF » KAZ
Název předmětu Repetitorium fyziologie a patofyziologie
Kód předmětu KAZ/NREFQ
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Cichá Martina, doc. Mgr. Ph.D.
  • Tománková Kristína, RNDr. PhD.
  • Horáková Dagmar, prof. MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod do fyziologie. Fyziologické funkce, vnitřní prostředí, humorální a neuronální řídící mechanismy a fyziologie orgánových soustav. Dynamická stabilita vnitřního prostředí (homeostáza) uchování integrity organismu. Tělní tekutiny, složení a objemy. Biologické membrány. Buněčné membrány a mechanismy účastnící se transportu látek přes membrány. Fyziologie krve a její funkce. Složení krve, funkce složek krve, krevní skupiny, transfuze krve. Specifická a nespecifická imunita. Fyziologie kardiovaskulárního aparátu. Srdeční revoluce, práce a výkon srdce, energetika srdeční činnosti. Zevní projevy srdeční činnosti. Elektrická aktivita myokardu. Elektrokardiografie. Hemodynamika, její zvláštnosti v plících, srdečním svalu a mozku. Zvláštnosti krevního oběhu v myokardu, mozku a ve splanchnické oblasti. Krevní tlak a ovlivňující faktory, měření krevního tlaku. Regulace činnosti kardiovaskulárního aparátu. Fyziologie dýchání. Respirace a organismus. Plicní objemy a kapacity, fyziologické hodnoty a možnosti měření. Typy dýchání, dechový vzor, řízené dýchání. Pneumotorax. Dýchání při změněných podmínkách (hypoxie, hyperoxie). Trávení a vstřebávání. Motorické a sekreční aktivity. Úloha jater a žlučníku při trávení a resorpci. Fyziologie přeměny látek a energií. Obecné principy látkové výměny. Metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin. Měření energetické přeměny. Příjem potravy a tekutin, řízení příjmu potravy. Zásady správné výživy, úloha vitamínů, minerálů a stopových prvků. Fyziologie vylučování. Funkční morfologie ledvin. Vznik moči. Úloha ledvin při homeostáze vnitřního prostředí. Tělní tekutiny. Regulace objemu a osmolarity ECT a hladiny Na+, K+. Mechanismy udržující stálou teplotu. Žlázy s vnitřní sekrecí. Mechanismus působení hormonů. Endokrinní funkce pankreatu. Fyziologie rozmnožování. Neurofyziologie. Stavba nervové soustavy. Spinální mícha (míšní šok), prodloužená mícha, mozeček, mozkový kmen a kůra. Pamět. Autonomní nervový systém.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 52 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 8 hodin za semestr
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: - aplikovat poznatky z anatomie, biologie, biochemie a biofyziky do předmětu fyziologie, - definovat funkci organismu jako celku, - popsat a vysvětlit funkci jednotlivých systémů od molekulární až po orgánovou úroveň.
Znalost fyziologie člověka na úrovni bakalářského stupně vzdělávání.
Předpoklady
Předmět uceleným způsobem shrnuje celou problematiku fyziologie člověka. Nedílnou součást tvoří i patologické změny ve funkcích jednotlivých orgánových soustav.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Práce na PC, připojení k internetu, vypracování seminární práce.
Doporučená literatura
  • Mourek, J., Novotná, K., & Řeháková, J. (2012). Fyziologie: učebnice pro studenty zdravotnických oborů. Praha: Grada Publishing.
  • Silbernagl, S., Despopoulos, A. (2004). Atlas fyziologie člověka. Praha: Grada Publishing.
  • SILBERNAGL, S, LANG, F. Atlas patofyziologie člověka 2001.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr