Předmět: Ochrana obyvatel za mimořádných událostí

» Seznam fakult » PDF » KAZ
Název předmětu Ochrana obyvatel za mimořádných událostí
Kód předmětu KAZ/NOČUQ
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Cichá Martina, doc. Mgr. Ph.D.
  • Zemánek Petr, Mgr. Ph.D.
  • Dobešová Pavla, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Bezpečnostní systém ČR (struktura, funkce, poslání). Současné bezpečnostní hrozby. Členství ČR v OSN, EU a NATO. Legislativní normy. 2. Mimořádné události (vysvětlení pojmů, dělení, základní charakteristika mimořádných událostí - přírodní vlivy, havárie, antropogenní mimořádné události). 3. Chování v případě mimořádné události. Evakuace. Varovné signály. Způsoby varování a vyrozumění obyvatelstva. 4. Zásady chování člověka při vzniku mimořádné události. Chování při mimořádných událostech - zemětřesení, sesuvy půd, silný vítr, povodně, požáry, radiační havárie, únik nebezpečných látek, chování při obdržení podezřelé poštovní zásilky a chování při anonymním oznámení uložení bomby apod. 5. Ochrana člověka za mimořádné události. Evakuační zavazadlo, prostředky individuální ochrany, psychosociální pomoc. 6. Integrovaný záchranný systém - jeho složky a funkce. 7. Linky tísňového volání. 8. Krizové řízení. Krizové situace, krizové stavy. Orgány krizového řízení. 9. Požární prevence. Požáry a právní normy, základní charkateristika požárů, předcházení požárů, chování při vzniku požárů. Použití hasicích přístrojů. 10. Dopravní výchova. Zásady přesunu osob a skupiny osob v průběhu mimořádné události. 11. Dopravní výchova. Chování osob za snížené viditelnosti, chování osob v případě dopravní nehody.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Semestrální práce - 6 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 20 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou ochrany obyvatelstva. Studentům bude objasněna struktura a funkce bezpečnostního systému v České republice. Posluchači se seznámí s mimořádnými událostmi a krizovými situacemi, které se mohou vyskytnout kdykoliv, kdekoliv a mohou ohrožovat život a zdraví obyvatel. Studenti se seznámí s platnou legislativou, se základními úkoly ochrany obyvatelstva, s organizací při vzniku mimořádné události, naučí se používat prostředky individuální ochrany a hasící přístroje, poskytovat první pomoc apod. Studentům budou objasněny způsoby a zásady chování při vzniku mimořádné události, budou objasněny základní zásady při přesunu osob a v případě dopravní nehody. Na základě získaných teoretických znalostí a praktických dovedností budou studenti schopni adekvátně reagovat na mimořádné události a budou schopni ochránit sebe a jim svěřené děti.
1. Student bude schopen charakterizovat jednotlivé druhy mimořádných událostí. 2. Student bude schopen rozpoznat varovné signály, organizovat evakuaci osob při vzniku mimořádné události a informovat složky IZS. 3. Student bude znát zásady chování při vzniku mimořádné události. 4. Student bude schopen používat prostředky improvizované ochrany. 5. Student bude schopen používat hasicí přístroje. 6. Student bude znát zásady přesunu osob v době mimořádné události. 7. Student bude schopen poskytnout první pomoc.
Předpoklady
Teoretické znalosti první pomoci.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test, Seminární práce

1. Aktivní účast na semináři (povinná účast 90 %). 2. Zpracování seminární práce.
Doporučená literatura
  • Balabán, M. a kol. (2010). Kapitoly o bezpečnosti. Praha.
  • Bydžovský, J. (2006). První pomoc. Praha : Grada.
  • Kopecký, M., Tilcerová, E., Šiman, J., Koucká, M., Vopička, K. (2012). Ochrana obyvatelstva za mimořádných událostí. Olomouc.
  • MARÁDOVÁ, E. (2003). Ochrana člověka za mimořádných událostí. Praha: Vzdělávací institut ochrany dětí o.p.s.
  • ROUDNÝ, R., LINHART, P. (2005). Krizový management. Pardubice : Univerzita Pardubice.
  • SKÁCELOVÁ, I. (2005). Co dělat při mimořádné události. Olomouc : UP.
  • Vilášek, J. (2009). Krizové řízení.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr