Předmět: Diagnostika sportovní výkonnosti

» Seznam fakult » FTK » KAS
Název předmětu Diagnostika sportovní výkonnosti
Kód předmětu KAS/DISV
Organizační forma výuky Praxe
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
1. Sportovní trénink a diagnostika sportovní výkonnosti. 2. Řízení tréninkového procesu. 3. Zatěžování, jeho složky a možnosti měření zátěže. 4. Využití SF jako základního ukazatele zatěžování. 5. Sporttester a základní manipulace s přístrojem. 6. Vyhodnocování záznamu křivky SF pomocí software POLAR. Analýza získaných výsledků a jejich využití v řízení sportovního tréninku. 7. Variabilita srdeční frekvence a stanovení míry zatížení v tréninkové jednotce. 8. Metody zjišťování výdeje energie. 9. Manipulace s přístroji Caltrac, Tritrac, Omron a Antigraf. Vyhodnocování výsledků pomocí speciálních softwarových programů. 10. Diagnostika silových, rychlostních, vytrvalostních a obratnostních schopností a vyhodnocování výsledků pomocí speciálních softwarových programů. 11. Diagnostika účinnosti techniky

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům potřebné znalosti o diagnostických metodách ve sportu, obeznámit je s přístrojovým vybavením i praktickým ovládáním měřících aparatur a seznámit je se způsoby vyhodnocování při měření velikosti tréninkového zatížení. Praktickým uplatněním poznatků získaných v předmětu je přispět k rozvoji kompetencí v oblasti trenérství.
Po absolvování předmětu je u studenta vytvořen základ vědomostí i praktických dovedností pro užití jednotlivých prvků diagnostického subsystému při řízení tréninkového procesu v základní a specializované etapě sportovní přípravy. Výsledky měření může student využít i pro proskripci optimálního zatěžování jednotlivce nebo skupiny sportovců
Předpoklady
Poznatky z předmětů "Anatomie funkční", "Fyziologie obecná" a z dalších předmětů studijního programu Cílem předmětu je poskytnout studentům potřebné znalosti o metodách, formách, resp. prostředcích kondiční přípravy a transformovat je i do roviny didaktické. K základním úkolům předmětu metodika kondiční přípravy patří seznámení s možnostmi všestranného i speciálního rozvoje, se zvýšením zatížitelnosti sportovců, se zdokonalováním a stabilizací sportovní techniky a taktiky a s prevencí zranění.
KPK/FAN

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Účast na praktických cvičeních. Základní látka z oblasti biomechaniky a antropomotoriky (testování).
Doporučená literatura
  • Arcelli, E., Bisciotti, G., & Sagnol, J. M. (2000). Un semplice test da campo per la validazione della soglia anaerobica. ITA.
  • Langer, F. (2006). Diagnostika sportovní výkonnosti. Sborník z konferece trenérů Olympiské solidarity. Nymbur: Český olympijský výbor.
  • Langer, F. (2008). Diagnostika tlakových sil při kontaktu nohy s podložkou ve sportu pomocí vyšetřovacích metod, běžně využívaných ve fyzioterapii a rehabilitačním lékařství. Mezinárodní konference Sport a kvalita života. Brno: Fakulta sportovních studií.
  • Leyk, D. et al. (2000). Leistungsdiagnostik in den Sportspielen. Leistungssport, FRG.
  • Moreno, G. & Sanchez, C. (2000). Vers de nouvelles pratiques. Revue EPS (FRA).
  • Schiffer, J. (2001). Performance diagnosis and control - General medical and biomechanical methods and assessment system based on training science. New studies in athletics, MON.
  • Schmidt, O. (2001). Sprungkraft-Tests. Leichtathletiktraining, FRG.
  • Vovk, S. (2001). Specificity of adaptation to alactic-anaerobic direction training loads. Modern athlete and coach, AUS.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr