Předmět: Loutkové divadlo

» Seznam fakult » FIF » KDU
Název předmětu Loutkové divadlo
Kód předmětu KDU/LDK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bernátek Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednáška sleduje ve vybraných kapitolách loutkové divadlo jako specifický druh od jeho zrodu až po současnou podobu - vzhledem k rozsahu látky budou tutoriály obsahovat jen vybrané tematické okruhy!! Program LS 2021 1. Pojem loutka a loutkové divadlo Loutka v divadelním systému, taxonomie loutky, proměna vnímání loutkového divadla jako samostatného uměleckého druhu předmětného divadla. 2. Od rituálu ke zdrojům loutkového divadla Rituální kořeny loutky, loutka jako magický předmět, animační prvky v asijských a afrických kulturách. 3. Vývoj loutkového divadla v evropském kontextu Loutka a její proměny od antiky po baroko. 4. Formování evropské teorie loutkového divadla Průkopníci teorie: od romantismu k velké divadelní reformě, formování svébytné estetiky loutkového divadla. 5. Formování teorie loutkového divadla v českém kontextu Pražský lingvistický kroužek, strukturalistické pojetí divadla. Návazná linie teoretického myšlení (Erik Kolár, Miroslav Česal, Jan Císař, Karel Makonj, Petr Pavlovský. 6. Typy loutek, vztah loutky a živého herce Loutka jako složka divadelního artefaktu, technologické parametry a typologie loutek, způsob ovládání. Funkce loutky a vztah s animátorem. 7. Tendence současného evropského loutkového divadla Alternativní předmětné divadlo v druhé polovině 20. století (Bread and Pupppet, Peter Schumann, Philippe Genty, Duda Paiva aj.). 8. Zdroje českého loutkového divadla periodizace Zahraniční kočovné společnosti, lidoví loutkáři a jejich repertoár, loutkářské rody. Dramatika národního obrození, původní texty. 9. Rodinné loutkové divadlo a éra spolkového divadla Fenomén rodinných divadel, spolkové loutkové divadlo, propagátor loutkového divadla Jindřich Veselý, organizace UNIMA a časopisu Loutkář. 10. Vznik prvních profesionálních souborů, loutkové divadlo a avantgarda Snahy o profesionalizaci (Umělecká loutková scéna, Loutkové divadlo Feriálních osad, Josef Skupa, Jiří Trnka a Dřevěné divadlo aj.). 11. České profesionální loutkové divadlo a jeho podoba v druhé polovině 20.století Profesionální síť loutkových divadel, Ústřední loutkové divadlo, diferenciace divadel v 60. letech, profilové scény a osobnosti. 12. Loutkové divadlo 21. století Proměna profesionální sítě, nezávislá scéna, žánrová a druhová prostupnost, pouliční produkce, fyzické divadlo, vizuální divadlo, divadlo objektů. Festivaly a přehlídky. Vymezená témata: Od rituálu ke zdrojům loutkového divadla Evropský kontext a loutkové divadlo v minulosti Formování teorie loutkového divadla Typy loutek, vztah loutky a živého herce Tendence současného evropského loutkového divadla Zdroje českého loutkového divadla - kočovné společnosti a jejich repertoár Lidoví loutkáři a jejich repertoár Rodinné loutkové divadlo, éra spolkového divadla Vznik profesionálních souborů, loutkové divadlo a avantgarda České loutkové divadlo a jeho podoba v druhé polovině 20.století Loutkové divadlo na přelomu tisíciletí Kurz je doplněn projekcí záznamů představení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Výuka online bude probíhat na platformě bbb.upo.cz odkaz: https://bbb.upol.cz/b/laz-qgk-32u-vxv Přednáškový kurz věnovaný formou vybraných kapitol loutkovému divadlu. Jeho cílem je teoretické vymezení loutkového divadla v českém i evropském kontextu, důraz je na seznámení s historickou podobou českého loutkového divadla, s jeho současnou koncepcí a s profilovými soubory.
Znalost historického vývoje a orientace v současných tendencích loutkového divadla.
Předpoklady
Znalost základních pojmů teorie divadla a historického vývoje divadla.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemný test

Pro absolvování předmětu písemnou zkouškou je třeba: - prostudovat skripta Blecha, Jaroslav. Stručný přehled problematiky loutkového divadla. Olomouc: VUP, 2013. Ke stažení: https://uloz.to/file/HESx3UUSA/blecha-strucny-prehled-probl-loutkoveho-divadla-pdf; - zhlédnout minimálně 8 doporučených záznamů loutkových inscenací - na konkrétní tituly bude odkazováno v průběhu jednotlivých tutoriálů. -prostudovat minimálně 5 titulů ze základní literatury. Korespondenční úkol: Písemná analýza vybraného záznamu / živého představení s použitím patřičné teoretické terminologie v rozsahu 2-3 normostran (3600 - 5400 znaků), odevzdaná nejpozději do 15. 4. 2021. Práce musí splňovat náležitosti odborného textu (Bibliografii a poznámkový aparát podle normy). Odevzdání textu a jeho přijetí pedagogem je podmínkou k zapsání na termín zkoušky. Způsob ukončení předmětu: písemná zkouška z odpřednášené látka a znalosti prostudované literatury a základních skript. Kurz počítá se samostudiem vybraných kapitol ze skript J. Blechy (rozsah bude specifikován na jednotlivých tutoriálech) Studenti si připraví otázky z prostudované látky.
Doporučená literatura
  • BLECHA, Jaroslav (ed.). (2008). Česká loutka. Praha.
  • BLECHA, Jaroslav. (2009). Rodinná loutková divadélka. Brno.
  • BLECHA, Jaroslav. (2013). Stručný přehled problematiky loutkového divadla. Olomouc.
  • CÍSAŘ, Jan. (1985). Teorie herectví loutkového divadla. Praha.
  • ČERNÝ, František. (1983). Dějiny českého divadla III, IV.. Praha.
  • DUBSKÁ, Alice. (2004). Dvě století českého loutkářství. Praha.
  • JURKOWSKI, Henryk. (1997). Magie loutky. Praha.
  • KLÍMA, Miloslav - MAKONJ, Karel . (2003). Josef Krofta ? inscenační dílo. . Praha.
  • MAGNIN, Charles. (2005). Dějiny loutkového divadla v Evropě 1. Praha.
  • MAGNIN, Charles. (2010). Dějiny loutkového divadla v Evropě 2. Praha.
  • MAKONJ, Karel. (2007). Od loutky k objektu. Praha.
  • ŠORMOVÁ., Eva. (2004). Česká divadla - Encyklopedie divadelních souborů. Praha.
  • TOMÁNEK, Alois. (1998). Podoby loutky. Praha.
  • VELTRUSKÝ, Jiří. (1994). Loutkové divadlo a herectví. . Praha, In: Příspěvky k teorii divadla.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr