Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Předmět je zaměřen v první řadě na osvojení arabského písma, čtení a psaní arabských textů. Nezbytnou součástí kurzu je také výklad základních gramatických principů arabského jazyka, důraz však bude kladen zejména na konverzační dovednosti a rozšíření praktické slovní zásoby. Doplňková cvičení se budou věnovat poslechu autentických záznamů (úryvky s Koránu, arabské písně, jednoduché dialogy) a praktické konverzaci. Nosná literatura pro tento kurz je učebnice: Základy moderní spisovné arabštiny, díl I. (viz. studijní literatura) Předpokládaný průběh kurzu: - nácvik psaní arabské abecedy (zhruba 5 až 6 lekcí) - první pád podstatných a přídavných jmen; shodný přívlastek - sloveso mít; ženský rod formální; sponové sloveso být; otázka zjišťovací - arabské číslice; zájmena ukazovací; kořen a kmen slova; množná čísla; shoda podstatných a přídavných jmen; zájmena osobní samostatná v jednotném čísle - člen určitý; souhlásky sluneční a měsíční; ženský rod přirozený; shoda přívlastku s podstatným jménem; jmenná věta; přídavné jméno vztahové - skloňování v arabštině; pády a pádové koncovky v jednotném čísle; předložky, příslovce - participium aktivní I. Slovesného kmene; dvojné číslo; množné číslo vnější a vnitřní; jména dvojvýchodná - slovesný systém arabštiny; slovesné perfektum; zápor slovesného perfekta; věta slovesná; sloveso lajsa - genitivní spojení; zájmena osobní připojená; zájmena ukazovací - číslovky základní a řadové; určovaní času; sloveso kána - slovesné imperfektum (přítomný a budoucí čas); zápor přítomného a budoucího času Studijní literatura: Bahbouh, Ch., Fleissig, J.: Základy moderní spisovné arabštiny, díl I., Praha: Dar Ibn Rushd, 2003. Sorby, K.: Moderná spisovná arabčina. I. Diel, Bratislava: Slovak Academic Press, 2005. Wehr, H.: A Dictionary of Modern Written Arabic (Arabic-English). 3rd printing:Libraire du Liban, 1974 Doplňková literatura: Ondráš, F.: Egyptská hovorová arabština, Praha: SET OUT, 2001 Dvojjazyčný ilustrovaný slovník (slovensko-arabský), Bratislava: Slovart, 2009
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
|
Výstupy z učení
|
Předmět je zaměřen v první řadě na osvojení arabského písma, čtení a psaní arabských textů. Nezbytnou součástí kurzu je také výklad základních gramatických principů arabského jazyka, důraz však bude kladen zejména na konverzační dovednosti a rozšíření praktické slovní zásoby.
- Osvojení arabského písma - Čtení a psaní arabských textů - Osvojení základních gramatických principů arabského jazyka - Dovednost poslechu autentických zvukových záznamů - Rozšíření praktické slovní zásoby - Konverzační dovednosti
|
Předpoklady
|
Kurz je určen pro studenty se zájmem o arabský jazyk bez dosavadních základních znalostí arabštiny.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Zápočet 1. Docházka do výuky - maximálně 2 absence za semestr. Nepřipravenost studenta v důsledku jeho absence v předchozí hodině nebude akceptována. 2. Připravenost na hodinu, vypracování domácích úkolů (je-li student nepřipraven, může mu být započítána absence). 3. Úspěšnost ve všech "malých" testech psaných průběžně během semestru - každý test je třeba napsat minimálně na 70%; studenti, kteří tento požadavek nesplní, budou psát souhrnný zápočtový test v zápočtovém týdnu. Upozornění: Zápočet je možné získat pouze do konce zkouškového období semestru, v němž kurz probíhal (a to pouze v rámci termínů vypsaných vyučující).
|
Doporučená literatura
|
-
Bahbouh, Ch., Fleissig, J. (2003). Základy moderní spisovné arabštiny, díl I.,. Praha: Dar Ibn Rushd.
-
Sorby, K. (1992). Učebnica spisovnej arabčiny.
-
Wehr, H. (1974). Dictionary of Modern Written Arabic (Arabic-English). 3rd printing:Libraire du Liban.
|