Předmět: Dogmatická teologie I

» Seznam fakult » CMF » KST
Název předmětu Dogmatická teologie I
Kód předmětu KST/4DT1N
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 9
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Žák Lubomír, prof. ThDr.
Obsah předmětu
1. Téma: "Dogmaticko-teologické přístupové cesty k základním epochám v dějinách teologie" Dogmaticko-teologické přístupy k biblické epoše (pluralita teologii ve Sv. Písmu). Základní dogmaticko-teologické přístupy k době církevních Otců. Základné dogmaticko-teologické přístupy k mnišské a scholastické teologii. 16. st. a další vývoj teologie po Tridentském koncilu. 2. Téma: "Základní struktury myšlení v katolické dogmatické teologii (auditus fidei)" "Genetická metoda" studia dogmatiky prezentovaná v koncilovém dekretu Optatam totius č. 16. Auditus fidei: Sv. Písmo, biblické vědy v dogmatice . Auditus fidei: Apoštolská tradice, princip tradice v Církvi a rozlišování tradic. Auditus fidei: Učitelský úřad Církve a teologie. 3. Téma: "Základní struktury myšlení v katolické dogmatické teologii (nauka Církve a její interpretace)" Pojem a teologický význam "dogmata" jako pravdy víry. Problém interpretace dogmat a její kritéria. Interpretace dogmat ve světle "hierarchie pravd" (UR č. 11). Dogmatická a interpretační jedinečnost "Vyznání víry" (Apoštolské vyznání a Vyznání nicejsko-cařihradské). 4. Téma: "Nauka o Trojici v dokumentech pokoncilního magisteria Církve" Kompendium trojičního učení v "Katechismu Katolické Církve" (1992): představení základních pravd o trojičním bytí Boha a o Jeho trojičním konání (č. 232-267) ve světle "dějin spásy", zvláště od zjevení-se Jediného Boha Mojžíši (č. 198-231) po zjevení-se a o zprostředkování trojičního života v Ježíši Kristu a, od Letnic, v Duchu Svatém a skrze Něho (KKC č. 683-747). Učení Jana Pavla II o trojičním tajemství Boha, o Jeho zjevení a trojičním konání v Duchu Svatém v "době" Ježíše z Nazaretu a v "době Církve" (srov. encykliku Dominum et vivificantem, č. 3-48). Pokus o vysvětlení trojičního učení Římskokatolické Církve v dokumentu "Řecká a latinská tradice o vycházení Ducha Svatého" Papežské rady pro jednotu křesťanů. 5. Téma: "Trojičné tajemství ve Sv. Písmu a víra v Nejsvětější Trojici v prvních staletích" Starozákonní předehra zjevení Trojjediného. Dovršení zjeveni Nejsvětější Trojice v Novém Zákoně. Výrazy víry v Nejsvětější Trojici v prvních staletích křesťanství. 6. Téma: "Formulace trinitární nauky v prvních 4. staletích" Přehled základních trinitárních herezí. Rozvoj trinitární teologie před ariánskou krizí (Justin, Tacián, Theofil Antiochijský, Irenej z Lyonu, Tertulián, Hippolyt Římský, Klement Alexandrijský, Origenes, Novacián, papež Dionysius). Cesta k definici trinitárního dogmatu ve 4. století (trinitární nauka Prvního nicejského [325] jako první společná odpověď Církve na arianismus; trinitární nauka Prvního konstantinopolského koncilu [381] a její přípravní fáze u Atanázia, Hilaria z Poitiers a kappadockých Otců). 7. Téma: "Vývoj vztahové trinitární teorie u Augustina, Tomáše Akvinského, Richarda od Sv. Viktora a Bonaventury" Augustinova trinitární teorie. Trojiční teologie Tomáše Akvinského. Trojiční inspirace Richarda od Sv. Viktora a trojiční schéma Bonaventury.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Předmět "Hermeneutika mystéria a trojiční teologie" má v první řadě za cíl zprostředkovat základní poznatky z epistemologie dogmatické teologie a to ve světle učení II Vatikánského koncilu (a jeho více než půlstoleté recepce ze strany církevního magisteria a teologie), přičemž bude kladen důraz na vývojový/dějinný aspekt teologie, jejího obsahu, jazyka a metod. Ve středu pozornosti budou zejména otázky týkající se důležitosti Sv. Písma, Tradice, církevního magisteria a věroučných formulací (tzv. dogmat) pro dogmatickou teologii. Zadruhé má předmět za cíl představit základy učení katolické Církve o Bohu jako Trojici, a to v dějinném, biblickém a systematickém klíči. Důraz bude kladení hlavně na témata: nauka o Trojici v dokumentech pokoncilního Magisteria Církve; trinitární tajemství ve Sv. Písmu a víra v Nejsvětější Trojici v prvních stoletích; formulace trinitární nauky v prvních 4. stoletích; vývoj trinitární teorie u Augustina, Tomáše Akvinského, Richarda od Sv. Viktora a Bonaventury.
Po dokončení předmětu a po studiu povinné literatury budete moci - rozumět základním principům a dynamikám vývoje dogmatické nauky a dogmatické teologie jako takové; - pochopit význam II Vatikánského koncilu pro teologii, konkrétně pro aktuální vývoj epistemologie dogmatické teologie; - správně interpretovat vztahy mezi Sv. Písmem, Tradicí, církevním učitelským úřadem a dogmatickou teologií. - znát základní vývojové fáze trojiční nauky; - znát a správně interpretovat základní body a obsahy této nauky z pohledu katolické Církve; - pochopit a interpretovat problém katolického trojičního učení pro ekumenický dialog s Východními církvemi; - objevit význam a aktualitu trojiční pravdy pro konkrétní (pastorační, liturgický, svátostný, duchovní, evangelizační) život křesťanského společenství.
Předpoklady
Pro studium předmětu nejsou požadovány zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

K úspěšnému absolvování předmětu je nutné kompletní studium základní literatury (s jejím podrobným obsahovým seznamem bude student obeznámen hned v úvodní hodině), přičemž je třeba brát v potaz pokynů vyučujícího, které budou dané v průběhu vyučování. Zároveň je nutné složit ústní zkoušku.
Doporučená literatura
  • (2002). Katechismus Katolické Církve (1992). Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2010). Hermeneutika mystéria. Struktury myšlení v dogmatické teologii. Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2010). Jako v nebi, tak i na zemi. Náčrt trinitární teologie. Kostelní Vydří.
  • MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE. (2017). Dokumenty Mezinárodní Teologické Komise 1969-2017 a některé další texty Papežské biblické komise a Kongregace pro nauku víry. Olomouc.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr