Předmět: Historie sociální práce v ČR i ve světě

» Seznam fakult » CMF » KKS
Název předmětu Historie sociální práce v ČR i ve světě
Kód předmětu KKS/7HSPR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Doležel Jakub, Mgr. Th.D.
Obsah předmětu
1. Historie české sociální práce 1918-1948 2. Obecné dějiny sociální práce: 2.1 Mimokřesťanský starověk 2.2 Starověk - biskup a církevní obec jako hlavní aktéři církevní sociální práce 2.3 Latinský středověk - sociální práce opřená o kláštery, špitály a měšťanské iniciativy 2.4 Novověk - církevní sociální práce pod tlakem rostoucích kompetencí politických autorit (městské chudisnké vyhlášky, chudinské zákony) 2.5 Církevní sociální práce po Francouzské revoluci - nová vlna diferenciace subjektů a jejich centralizace na národní i mezonárodní úrovni 3. Česká linie vývoje sociální práce 3.1 Cyrilometodějská mise a její důsledky pro církevní sociální práci 3.2 Raně-přemyslovská tradice a její relevance pro církevní sociální práci 3.3 Církevní sociální práce na našem území od vrcholného středověku po husitství 3.4 Matný obraz církevní sociální práce během husitské revoluce 3.5. Církevní sociální práce do tereziánských a josefínských reforem 3.6 Církevní sociální práce určovaná osvícenskými reformami 3.7 Nové formy církevní sociální práce během 19. století 3.8 Centralizace a koordinace církevní sociální práce během první republiky

Studijní aktivity a metody výuky
Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Prvním cílem je sledovat vývoj české linie sociální práce od založení samostatného Československa do nástupu komunistů k moci. Dalším cílem kurzu je vytvořit si stukturovanou představu o historickém vývoji dobročinných aktivit v Evropě oběcně a v naší zemi specielně, které předcházely a v mnohém předznamenávaly vznik sociální práce jako svébytné profese na přelomu 19./20.století, navíc s přihlédnutím k vlivu křesťanských inspirací, což reaguje na soudobou změnu vzorce smýšlení sociálních pracovníků o historii vlastní profese. Výjimečně se už od 80. let 20. století objevovaly hlasy, které upozorňovaly na tendenční vytěsňování náboženských souvislostí historie sociální práce (Marty, M. Social Service: Godly and godless. Social Service Review, 1980, 54, 4, 463-481) od konce devadesátých let se mezi sociálními pracovníky zejména v USA a Kanadě projevuje nespokojenost s dominantně sekularistickou interpretací historie vlastní profese výrazněji (srov. Vandenwoerd, J. R. Reconsidering Secularization and Recovering Christianity in Social Work History. Social Work & Christianity, 2011, 38, 3, 244-266). Skrze zpřítomnění hlavních historických linií sociální dobročinnosti má být podpořena historická uvědomnělost sociálních pracovníků, schopnost pohlížet na sociální fenomény a postupy vlastní profese také v historické perspektivě a identifikace sociálního pravoníka s vlastní profesí (srov. Špiláčková, M. The importance of historical knowledge for social work as a science, profession and academic discipline - experiences from Czech Republic. ERIS journal, 2016, č. 4, s. 66-78). Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Kurz umožňuje studentům diferencovat formy sociální angažovanosti českých i světových dějin. Studenti se naučí vnímat historickou podmíněnost sociálních problémů a kriticky ji zhodnotit. Kurz dále přispívá k posílení vlastní profesní identity sociálních pracovníků.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz/cmtf). Student je povinen prostudovat si publikace: Kodymová, Pavla, Historie české sociální práce v letech 1918-1948. Praha: Karolinum, 2013. Špiláčková, M. The importance of historical knowledge for social work as a science, profession and academic discipline - experiences from Czech Republic. ERIS journal, 2016, č. 4, s. 66-78. Kodymová, P. Propojení americké a československé sociální práce na území Čech v letech 1918-1936 prostřednictvím aktivit Alice Masarykové. Sociální práce/Sociálna práca, 2018, č. 5, s. 19-34.
Doporučená literatura
  • Geremek, B. Slitování a šibenice.
  • Kodymová, Pavla;. (2013). Historie české sociální práce v letech 1918-1948.. Praha: Karolinum.
  • MARTINEK, M. a kol. (2008). Praktická teologie pro sociální pracovníky. Praha.
  • Mollat, M. (1987). Die Armen im Mittelalter. München.
  • RHEINHEIMER, M. Chudáci, žebráci a vaganti. Lidé na okraji společnosti 1450-1850. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr